Skärgårdskryssningar från Norrköping

I sommar blir det skärgårdskryssningar från Norrköping. Med en ny båt, 60 meter lång och med plats för 400 gäster, lanserar Wahlinrederierna Den svenska Hurtigrutten.

Norrköping2003-03-05 16:49

Nyköping, Oxelösund, Norrköping, Arkösund, Fyrudden, Valdemarsvik och Västervik. Och med strandhugg vid Capella Ecumenica och Harstena. Det är sträckningen för den nya M/S Saga Lejon som Wahlinrederiernas Royal Stockholm Cruise Line AB ska sätta i trafik i skärgården i sommar. Tre landskap och fem skärgårdar ska trafikeras av det som ska marknadsföras som den svenska Hurtigrutten.
Wahlinrederierna har tidigare trafikerat sträckan Valdemarsvik-Nyköping under sommaren.
? Fast vi sålde var tidigare båt så det har varit ett uppehåll på två år men vi har märkt att det finns en marknad för en större båt, säger Joakim Wahlin.
Den gamla båten var bara 36 meter lång och hade plats för 150 gäster. Den nya Saga Lejon är nästan dubbelt så lång och har plats för 400 gäster.
Man hoppas på anslutningsbussar från hela Mellansverige och bussar kommer också att köra resenärerna tillbaka från den ort där kryssningen börjat.
Satsningen innebär också drygt 20 jobb under sommaren. Det behövs bland annat serveringspersonal, däckspersonal och kökspersonal under kryssningarna.
Premiär blir det 28 juni med sträckan Valdemarsvik-Nyköping. Första turen från Norrköping går 4 juli.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om