Sommarlovet tog slut

Efter ett långt sommarlov började allvaret idag. De flesta skolor hade terminsstart på måndagen. En del får fler elever när andra läggs ned, och Erlaskolan hör till vinnarna.

Felica och Lina Karlsson gick med pappa Dennis till skolstarten. Lite pirrigt var det eftersom Erlaskolan blir en ny bekantskap för båda syskonen.

Felica och Lina Karlsson gick med pappa Dennis till skolstarten. Lite pirrigt var det eftersom Erlaskolan blir en ny bekantskap för båda syskonen.

Foto: Magnus Andersson

Norrköping2012-08-20 16:29

- Vi har fått nyanställa personal. Men det är angenäma problem, säger Thomas Palmqvist som är rektor för Erlaskolan Östra på Vikboplan.

De två enheterna Erlaskolan Södra på Gamla Lasarettet respektive Östra på Vikboplan har nu nära 600 elever, en ökning med omkring 200 sedan i våras, enligt Thomas Palmqvist.

För många av eleverna på Östra var både skolan och klasskamraterna nya igår.

- Jag känner ingen, säger Felicia Karlsson som ska börja sjuan och gärna hade haft länge sommarlov.

- Jag känner en, säger lillasyster Lina som ska börja trean och tycker det är toppen att terminen börjar.

Pappa Dennis säger att en viktig faktor för skolbytet var missnöje med den kommunala skola där barnen tidigare gick.

Läs mera i tisdagens NT.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om