– Det är ett annat utgångsläge nu än för ett år sedan, säger hon och tillägger att politik handlar om att omvärdera.
När den styrande Kvartetten – där Moderaternas Allianskompisar Centerpartiet, Liberalerna och Kristdemokraterna nu styr kommunen tillsammans med Socialdemokraterna – förra hösten beslutade att höja kommunalskatten var Moderaterna emot. Partiet trodde sig kunna ge Norrköpingsborna bättre verksamheter utan att behöva höja skatten.
Möjligt på sikt
– Nu strömmar människor in i kommunen. Vi har en stor brist på bostäder, ett skarpt beslut om Ostlänken och en stor lärarbrist, konstaterar Sophia Jarl.
Hon tycker inte att det är läge att gå tillbaka till den tidigare skattesatsen nu. Om Moderaterna får majoritet och kan genomföra förändringar i bland annat kommunens organisation tror hon fortfarande att en skattesänkning kan bli möjlig på sikt.
God opposition
Inför valet 2014 pratade hon om vikten av att vara en god opposition.
– I opposition har man två primära uppgifter. Den ena är att syna majoritetens förslag. Den andra är att lägga egna. Jag tycker att vi har gjort både och. Det har inte hänt någon gång att vi har gått emot majoritetens förslag, utan att komma med ett eget.
Förra mandatperioden satt Moderaterna i opposition som ett av fyra Allianspartier. Nu är partiet ensamt kvar av de fyra.
– Det gör det möjligt för oss att utveckla vår moderata politik utan att behöva diskutera med andra partier, säger hon och ser det som en faktor som gör det möjligt för Moderaterna att verkligen utmana makten inför nästa val.
Största partiet
Målet är att bli det största partiet och Sophia Jarl konstaterar att skillnaden mellan Moderaterna och Socialdemokraterna har minskat i de senaste valen.
Hon berättar om ett internt arbete i partiet, som bland annat handlar om att förbereda ett maktövertagande.
Hur ser du på dina Allianskompisar i Kvartetten?
– Det har inte varit så mycket med den borgerliga politiken från Kvartettens sida, säger hon och det är bara beslutet att införa LOV, valfrihet i hemtjänsten, som hon ser som en borgerlig reform.
Kommer ni att kunna samarbeta igen?
– Nu har vi haft fördelen att vara den enda väldigt tydliga borgerliga rösten. Om Kristdemokraterna, Centern och Liberalerna avser att föra en borgerlig politik nästa mandatperiod är de naturliga samarbetspartier för oss.
Hon ser inga problem att samarbeta, trots en del hårda tag i debatter.
– De handlar om sakfrågor, inte om personer, säger hon och konstaterar att debatterna skulle ha ägt rum även om Alliansen hållit ihop den här mandatperioden, om än inte på en öppen arena som till exempel kommunfullmäktige.
Inte Sverigedemokraterna
Sverigedemokraterna ser hon däremot inte som något möjligt samarbetsparti.
– Vi delar nog en hel del problembilder med Sverigedemokraterna, precis som vi gör med andra partier, men SD siktar in sig på bara en sak och det är för tunt.
För två år sedan talade Sophia Jarl engagerat i fullmäktige om behovet av stöd för fattiga EU-migranter. I höstas behandlades en motion från Vänsterpartiet om att kommunen skulle ta ett visst ekonomiskt ansvar för boendefrågan för EU-migranter. Den ansågs tillgodosedd.
Varför stödde ni inte motionen?
– Därför att kommunen har utvecklat socialpolitiken så att den möter människor på ett annat sätt än för två år sedan. Då var ett läge när människor riskerade att frysa ihjäl. I dag känner jag mig tryggare.