Spänning i luften på Ronjas audition

I juni flyttar rumpnissar och vildvittror in på Kråkholmen i Norrköping när det är premiär för Ronja Rövardotter. På söndagen var det audition.

Rumpnissar. Tvillingarna Liw och Ellie Vistam samt Joella Lindgren t h var de första som mötte juryn för att få en roll i Ronja Rövardotter.

Rumpnissar. Tvillingarna Liw och Ellie Vistam samt Joella Lindgren t h var de första som mötte juryn för att få en roll i Ronja Rövardotter.

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2017-03-26 22:22

Det var 200 personer som anmälde sig till audition i Värmekyrkan och först ut var det allra yngsta som sökte rollerna som rumpnissar och grådvärgar.

– Mina flickor är här och söker roller och det började faktiskt med att jag gärna skulle vilja vara med i föreställningen, sa pappan David Karlsson från Nyköping. Jag gillar att sjunga och ska försöka få en roll och vi är flera här som kommer från Nyköpings musikal- och operettsällskap.

Davids två flickor Ellie och Liw Vistam var de allra första som fick träffa juryn. De fick sjunga men också ge prov på lite fantasi när juryn ville veta hur en rumpnisse rör sig.

– Dom går ju så här, utbrast sexåriga Ellie Vistam och visade. Dom går som pingviner vet ni väl.

Efteråt var tvillingarna Vistam väldigt uppspelta och förhoppningsfulla inför en sommar i rampljuset.

– Det var nervöst att sjunga, sa Ellie. Jag vill vara med i teatern och vara både fågel och rumpnisse.

Juryn ska plocka ut 25 personer till både små och stora roller och under april får alla som sökt ett besked.

– Vi söker barn med ett särskilt driv, förklarar regissören Carina Perenkranz som skötte uttagningen tillsammans med koreograf Marcus Fyrberg. Det ska bli jättekul att se hur de har förberett sig.

Rövare mellan 18-70 år och flera stora roller som exempelvis huvudrollen Ronja dök nog också upp under eftermiddagens audition. Den 10 juni är det premiär och sedan spelas Ronja Rövardotter hela sommaren på Kråkholmen i Norrköping.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om