Vid 12.30 på lördagen anlände en buss lastad med IFK Göteborgssupportrar i centrala Norrköping. Trots att det inte fanns några IFK Norrköpingssupportrar i närheten blev det ändå stökigt.
Flera polispatruller kallades till platsen för att försöka hålla koll på fansen. Spårvagnarna stoppades tillfälligt då det uppstod bråk på Drottninggatan.
– Vi vet ju om att det samlas mycket folk inför matchen. Vi är på plats för att försöka göra det till den publikfest som många vill ha, säger Dennis Johansson Strömberg, polisens presstalesperson.
Vad kan du säga om det som utspelade sig på Drottninggatan?
– Vi har flera patruller kopplade till det här för att kontrollera det hela. Det jag kan säga är att det hittills inte handlat om några grövre incidenter.
Har någon blivit frihetsberövad?
– Nej, men vi har fått avvisa en person från platsen, säger Dennis Johansson Strömberg.
Det är inte bara på Drottninggatan som det ska ha varit sammanstötningar inför matchen.
– Det har varit småstökigt på sina håll då det har varit mycket folk i rörelse för oss att hålla koll på. Men än så länge bedömer vi det som mindre händelser, det handlar inte om några våldsbrott. Det har varit en del tjafs och så finns det också en hög berusningsgrad på vissa inblandade, säger Dennis Johansson Strömberg.
Matchen, den allsvenska serieepilogen, spelas mellan IFK Norrköping-IFK Göteborg på Platinumcars Arena med avspark klockan 15.00 på lördagen.