Årets stipendium till Berit Malmqvists ära delades ut till en verksamhet som gjort skillnad för många ungdomar i Norrköping. Frinavets ungdomsförening Koopet drivs av och med ungdomar och arbetet utgår från ungdomarnas villkor, demokratiska värderingar och intressen.
I stipendiemotiveringen står det också att Frinavet och Koopet har visat vad brinnande engagemang och vänskaplig kärlek kan göra för alla.
– Jag är så glad att få vara här med er idag och det är så härligt att just ni får ta emot stipendiet, sa en lycklig Berit Malmqvist på stipendieutdelningen. Jag vet vilket fantastiskt arbete ni gör på Frinavet och jag ser fram mot att fortsätta följa er.
Ungdomarna är just nu inkvarterade i kyrkans lokaler i Navestad centrum men efter sommaren får man nya fina lokaler och Berit Malmqvist fick på stående fot en inbjudan till inflyttningsfesten på nya Frinavet.
– Vi är jätteglada för stipendiet, säger Kerstin Wigren, föreståndare Frinavet. Vi har blivit nominerade av en före detta besökare på gården och nu ska ungdomsstyrelsen och ministyrelsen få fundera över hur vi på bästa sätt ska använda pengarna tillsammans.