Under vintern 2021 lämnade dåvarande kommundirektören Martin Andreae sin post under uppmärksammad former. Efterträdaren hämtades i huset. Anna Thörn tog klivet upp från biträdande kommundirektör.
Nu – drygt 18 månader senare – står det klart att Anna Thörn i sin tur får lämna sitt uppdrag. Detta som ett led i att Borgerlig Samverkan vill förändra sin tjänstemannaorganisation. Själv ser dock Thörn ingen dramatik i beslutet.
– Det nya styret vill förändra tjänstemannaorganisationen och det innebär att jag slutar som kommundirektör. Som kommundirektör är jag fullt medveten om den demokratiska processens villkor. Det är kommunstyrelsen som väljer, tillsätter och tar bort kommundirektör. Jag har full respekt för att de vill sätta sin egen prägel på ledarskapet, säger hon.
Att det skulle finnas någon schism mellan henne och kommunstyrelsens nya ordförande Sophia Jarl (M) tillbakavisar Thörn bestämt.
– Det finns ingenting otalt mellan Sophia Jarl och mig. Jag har fullt respekt för att hon kliver in i sitt uppdrag och vill leda och styra kommunen som hon vill framåt. Vi är överens om det här beslutet, säger hon.
Att kommundirektören får lämna sin post bara en dryg vecka efter det att vi fått ett nytt politiskt styre väcker frågor. Men Sophia Jarl menar att det inte är ovanligt i samband med maktskiften.
– Det handlar inte om att Anna Thörn har några brister, utan det handlar om att vi, precis som många andra nyvalda kommunledningar runtom i Sverige, just nu gör förändringar i det yttersta ledarskapet, säger Jarl.
Varför kommer det här beskedet nu?
– Inom Borgerlig Samverkan har vi hela tiden pratat om att vi vill sätta egen prägel på vårt ledarskap. Vi vill förändra inriktningen och en konsekvens av det är att vi vill välja ledarskapet för tjänstemannastyret. Vi vill välja våra egna ledare, helt enkelt.
Har Anna Thörn uttryckt kritik mot det nya politiska programmet – som bland annat innebär att politiken ska få en tydligare roll i styrningen och ange mål och riktning?
– Vårt politiska program och att vi sticker in styrmodellen är en u-sväng mot vad som varit tidigare. Vi har ju bara haft makten i en och en halv vecka så Anna och jag har inte haft några fördjupande samtal.
Om du inte har något otalt med Anna Thörn och du tycker att hon gjort ett bra jobb – varför tar du beslutet nu, innan du haft ett fördjupat samtal med henne?
– Fast det finns ingen motsättning här – Anna har gjort ett bra jobb men det här handlar om att vi nu ändrar inriktning på kommunens arbete och helt enkelt vill kunna välja ledarskapet själva.
Några timmar senare kom beskedet att det blir nuvarande samhällsbyggnadsdirektören, Anna Selander, som går in som tillförordnad kommundirektör i väntan på att en ny har rekryterats. Därmed går Anna Amrén under motsvarande period in som tillförordnad samhällsbyggnadsdirektör. Finansdirektör Göran Lindgren kommer gå in som tillförordnad vd för Norrköping Rådhus AB.
När kan nya kommundirektören vara på plats?
– Rekryteringsprocessen är igång, men jag förstår att det kan ta lång tid. Det kanske kommer att ta ett halvår. Under tiden kommer vi ha en tillförordnad kommundirektör på plats. Det händer mycket just nu runt om i Sveriges kommuner. Det finns gott om kompetenta människor ute på marknaden, därmed inte sagt att vi kommer plocka någon som varit kommundirektör i en annan ort, säger Sophia Jarl.
Vilka egenskaper vill du se i den nya kommundirektören?
– Då vi är en väldigt stor organisation så krävs det någon som kan hålla ihop allt, men det handlar också om att våga utmana gamla strukturer. Vi ska våga utmana lagar och regler.
Det låter som en företagsledare?
– Vi ska inte ha någon som bara går in och förvaltar. Vi behöver en person som är van vid att driva processer med fokus på resultat. Vi har bara fyra år på oss. Vi har gått ut hårt, då förväntar sig väljarna att det blir resultat. Vi behöver någon som driver utvecklingen och är framåtsiktande.
Anna Thörn har ett års uppsägningstid. Under den perioden är hon arbetsbefriad. När hon får ett nytt jobb räknas den lönen av.
– Nu ska jag först vila lite men jag älskar att arbeta för samhället och inom det jag kallar för demokratibranschen. Sen får man se vad som händer. Sånt här händer och det finns ingen dramatik i det, säger Thörn.