Större nöjesutbud för "bortglömd" grupp
För unga för att gå på krogen och för gamla för fritidsgården.Nu tar kommundelsnämnd city i Norrköping hjälp av nöjesbolag för att öka nöjesutbudet för ungdomar mellan 15 och 18 år.
Nu tar de hjälp av Scand Nöjesproduktion, ett företag som specialiserat sig på ungdomsarrangemang som konserter och diskotek.
Håkan Karlsson, fritidsansvarig på kommundelsnämnd City och samordnare för Brottsförebyggande rådet, tycker att samarbetet med Scand Nöjesproduktion är mycket god .
-Det funkar bra med Scand. Vi har även stämt av med ungdomar och de tycker att det är en bra idé. Scan drar mycket folk. Det behöver inte alltid vara stora diskotek. Nu har vi nischat oss lite och kör till exempel hiphopkvällar och hårdrockkvällar.
Varje kommundelsnämnd har bidragit till en gemensam nöjespott. Hittills har 100000 kronor kommit in. Det innebär att man under ett år kan arrangera konsert eller diskotek åtta gånger.
-Vi har byggt upp ett nöjesår. Det kommer att innehålla allt från discotek till ungdomsfestivaler och musikkvällar.
-Vi kommer inte bara att arbeta med Scan utan även med fritidsgårdar.
I Norrköping finns det ungefär 4000 ungdomar i åldrarna 15 till 18 år. Håkan Karlsson menar att det inte går att nå alla.
-Vi försöker att nå så många som möjligt. Vi kommer bland annat att inför valborg och skolavslutning skicka brev till skolor och nattvandrande föräldrargrupper och uppmana dem att hålla koll på ungdomarna.
-Vi ska även ta kontakt med Lokaltrafiken, för att höra om de kan sätta in extra bussar och spårvagnar dessa kvällar. Det är oerhört viktigt att ha ett nätverk kring ungdomar i riskgruppen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!