Två personer gripna – misstänkta för grov misshandel

Under onsdagskvällen larmades polis till ett bråk i stadsdelen Kneippen i Norrköping. En person skadades vid bråket och polisen kunde gripa två misstänkta.

En person skadades vid ett bråk och polisen kunde senare gripa två misstänkta.

En person skadades vid ett bråk och polisen kunde senare gripa två misstänkta.

Foto: TT

Norrköping2024-05-29 17:40

Polisen larmades klockan 16.48 till ett flerfamiljshus i Norrköping i närheten av Kneippen. 

Polisen uppger att det ska ha varit bråk mellan flera personer på platsen. 

– När vi anländer kan vi konstatera att en person, målsägande påträffas skadad i en lägenhet. Det är någon form av sårskada på armen som tillfogats av ett vasst föremål, det säger polisens presstalesperson Mats Pettersson. 
Målsägande ska inte vara allvarligt skadad men åkte med till sjukhus för att bli omplåstrad. Han är lindrigt skadad, men stannar kvar över natten för observation, enligt sjukvården.

Pettersson fortsätter:
– I en annan lägenhet påträffas två personer, en person i 25-års åldern och den andra i 40-års åldern där samtliga grips misstänkta för grov misshandel. Det lutar nog åt att de blir anhållna under kvällen eller natten. 

– Vi kommer hålla förhör med målsägande snart eller om det redan är gjort.

Vad har de här personerna för relation till varandra? 

– I nuläget kan jag inte svara på det för jag vet inte, säger Mats Pettersson.

Både lägenheterna är avspärrade i väntan på en kriminalteknisk undersökning under morgondagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!