Urologer tvekar om regelbundna prostataprov
Gunnar Lindström är privatläkare och specialist i urologi i Norrköping. Hans klinik har blivit fullkomligt nedringd den senaste veckan av män som vill komma och ta ett PSA-prov.
-Om man nu tar ett PSA ska man åtminstone känna på prostatan, säger Gunnar Lindström, urolog i Norrköping. Är den hård kan det ge en vägledning till vidare undersökning. Det ska varje legitimerad läkare kunna göra.
Foto: Magnus Andersson
Prostatacancer är den vanligaste cancern som drabbar svenska män. I dagsläget finns ingen allmän rekommendation att ta ett PSA-prov utan det är i stället upp till varje enskild man att avgöra. Gunnar Lindström tror att många män saknar kunskap om vad en provtagning kan innebära. Å andra sidan behöver ett högt PSA-värde inte innebära cancer. Ett högt PSA-värde kan bero på en förstorad prostata vilket ofta drabbar män med stigande ålder. Det kan också handla om prostatit, en inflammation eller en vanlig urinvägsinfektion.- Efter en urinvägsinfektion kan det dröja flera månader innan PSA har normaliserats. Ett högt PSA kan innebära en massa oro för patienten som kan ge ångest. Säkrare diagnos
För att fastställa om en patient har prostatacancer måste läkaren göra en mer omfattande undersökning, enligt Gunnar Lindström. Med hjälp av prostatapalpation (undersökning via ändtarmen med fingret), ultraljud och cellprovtagning blir diagnosen säkrare. - I mitt arbete hittar jag ungefär 10 tumörer om året som har ett normalt PSA och som jag enbart med fingret känner om det är en farlig tumör. De mest elakartade tumörerna medför ofta ingen PSA-stegring. Om män är oroliga rekommenderar Gunnar Lindström att investera i en mer omfattande hälsokontroll på prostatan, vilket bland andra Läkarhuset Strömmen kommer att erbjuda från 1 april. Andra sjukdomar
Han tror också att fler män skulle kunna få hjälp om vården i stället satsade mer resurser på att hitta patienter som till exempel ligger i riskzonen för att utveckla diabetes och hjärt-kärlsjukdomar.- Det är en väldigt allvarlig sjukdom och tittar man på dödssiffror för män så rör det sig om cirka tre procent som dör av prostatacancer, medan 75 procent dör i sviter av hjärt-kärlsjukdomar och diabetes.
Fakta Prostatacancer och PSA-prov
Var 20:e svensk man dör av prostatacancer. Tre fjärdedelar av dem som får symptomen är över 70 år. Av dem som dör i sjukdomen är hälften över 80 år gamla.Sjukdomen kan upptäckas via ett PSA-prov som görs på vårdcentralen och består av ett vanligt blodprov i armen. PSA är en förkortning av prostataspecifikt antigen som är ett ämne som produceras i prostatakörteln. Var tionde man har ett högt PSA-värde, men bara hos en tredjedel av dem hittar man cancer i prostatakörteln.En tredjedel av alla män mellan 50 och 75 år har cancerceller i prostatakörteln, men bara en av tio män utvecklar en allvarlig prostatacancer.
Källa: Socialstyrelsen
Källa: Socialstyrelsen
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!