Besked om fiskdöden kan dröja

Tusentals döda fiskar upptäcktes i Motala strö på fredagsmorgonen. Men beskedet kring vad som orsakat fiskdöden kan dröja.

Strömmen var fylld av döda fiskar.

Strömmen var fylld av döda fiskar.

Foto: Mikael Strand

Norrköping2016-11-11 18:54

Videon är inte längre tillgänglig

Videon är inte längre tillgänglig

Videon är inte längre tillgänglig

Teorierna kring vad som hänt fiskarna har varit flera under fredagen. Strax före klockan 15 på fredagen meddelade Norrköpings kommun att fiskdöden med största sannolikhet har med vattentrycket i Strömmen att göra. I nuläget finns det ingenting som tyder på att miljögifter ligger bakom fiskdöden.

Kommunen har tagit prover på vattnet och tagit upp fiskar ur vattnet. Nu ska proverna undersökas och eventuella orsaker till det inträffade utredas. Besked om vad som hänt kan tidigast ges om en vecka, meddelar kommunen.

– Så fort som anledningen till varför fisken har dött är klarlagd kommer vi gå ut med information om detta, säger Veronica Cederlund, hälsoskyddschef på bygg- och miljökontoret, i ett pressmeddelande.

Kommunen har gjort en polisanmälan efter händelsen.

LÄS MER: "För oss är detta en katastrof."

TV: Holmen vill inte kommentera fiskdöden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om