Visst kan det vara festligt att möta ett nytt år på det sättet, men inte för alla. Många av våra husdjur lider av det smattrande ljudet av smällare och fyrverkeripjäser. Många tvingas till och med att låsa in sina små vänner eller resa bort under nyårshelgen för att skydda sina husdjur mot det för dem obehagliga smällandet.
Det är en anledning till att flera av våra stormarknader nu satt stopp för försäljningen av fyrverkerier.
I Norrköping har såväl Ica Maxi som City Gross och Coop Forum på Ingelsta beslutat sig för att de inte ska sälja fyrverkerier eller smällare.
Ica bestämde sig redan för några år sedan att ta bort fyrverkerier ur sitt sortiment liksom Coop. Axfood, som äger bland annat Willys och Hemköp har aldrig haft det i sitt sortiment.
Sedan förra året har även City Gross, som ägs av Bergendahls, sällat sig till sällskapet som inte vill tillhandahålla dessa pjäser till nyårsfirandet.
– Ingen i vår kedja säljer nu fyrverkerier och det är med respekt för våra husdjur och miljön, säger Niklas Karlsson, butikschef på City Gross i Norrköping.
– Vi anser att man kan ha ett bra nyårsfirande ändå och vi säljer annat bra för att ordna till en bra nyårsfest. Fyrverkerier är inte nödvändiga.
Niklas Karlsson berättar att sedan man slutade med försäljningen av fyrverkerier i egen regi så har man inte heller hyrt in någon som ställer sig utanför och säljer åt butiken.
– I de fall vi kan styra. Det vill säga i våra byggnader och på våra parkeringar tillåter vi ingen sådan försäljning överhuvudtaget, säger han.
Det verkar också som om kunderna har insett och accepterat att fler butiker upphört med den här försäljningen.
– Jag har inte fått en enda förfrågan i år. När vi gick ut med det här budskapet förra året var det ett av vårt mest gillade och delade inlägg på Facebook, vilket Niklas Karlsson tycker var jätteroligt och tyder på att man tagit rätt beslut.
Även Coop Forum har tagit ett centralt beslut att inte sälja fyrverkerier, vilket glädjer Josef Blum, tillförordnad butikschef.
– Vi vill visa hänsyn både mot människor och djur som har svårt för de här tiderna och beslutet gäller samtliga butiker, säger han
– Det här är ett sunt ställningstagande. Det är klockrent!
011- 200 000