När trossamfundet Vineyard Norden skulle ha årsmöte för ett par veckor sedan upptäcktes misstänkt förskingring. Samfundsstyrelsen beslutade att styrelseledamoten Henrik Lindmark, som varit pastor i Vineyard Norrköping, och Patric Hedén, som skött administrationen i Vineyard Norden, skulle stängas av från sina uppdrag.
– Det finns en samfundsstyrelse för Vineyard Norden. Det har kommit till styrelsens kännedom om att det något har hänt i transaktionerna på samfundets konto, säger Jörn Hjorth, pastor i Vineyard Norrköping och styrelseledamot i Vineyard Norden.
Han berättar att samfundsstyrelsen ska tillsätta en advokat och en revisionsfirma
som får i uppdrag att göra en grundlig revision.
– De ska i detalj gå igenom vad som hänt, säger Jörn Hjorth.
Handlar det om mycket pengar?– Det kan jag inte säga nu. Vi säger inget om det, eftersom det bara blir lösa spekulationer. Vi väntar på den genomgång som advokaten och revisionsfirman ska göra.
Hur upptäckte ni de misstänkta oegentligheterna?– Det kan jag inte heller svara på. Det har bara kommit till vår kännedom. Det var inför Vineyard Nordens årsmöte som det upptäcktes. Då redovisades ekonomin.
NT har fått uppgift om att Henrik Lindmark och Patric Hedén har entledigats från sina uppdrag i Vineyard Norden. Stämmer det?– De har blivit ombedda att lämna sina uppdrag under utredningen. Henrik Lindmark var en av styrelsemedlemmarna och Patric Hedén har varit anställd för att sköta den ekonomiska administrationen i Vineyard Norden.
På er hemsida står det att Henrik Lindmark höll i predikan för lite sedan?– Henrik Lindmark har lämnat den uppgiften också. Han har stigit ner som pastor.
NT har fått uppgifter om att Henrik Lindmark och Patric Hedén som startade avhopparverksamheten som drivs av det sociala företaget iCreate Dreams har förskingrat pengar från Vineyard Norden för att rädda företaget/verksamheten. Finns den kopplingen?– Jag har ingen insyn i de företagen.
Påverkar detta förtroendet för församlingen?– Vi har fått olika reaktioner, men det är mest väldigt tråkigt och väldigt ledsamt.
Hade Henrik Lindmark en samlande roll i Vineyard Norrköping?– Ja, han var ju församlingens pastor. Det här är ett moraliskt misslyckande.
Har ni i Vineyard Norden polisanmält de misstänkta ekonomiska oegentligheterna?– Nej, vi har inte polisanmält. Men vi vill veta sanningen och inväntar var genomgången ger. Det är vad jag kan säga i dagsläget.