Personal inom boendestöd påpekar ett stort resursslöseri inom verksamheten: brukare har långt fler timmar än de behöver och det beror delvis på att det är gratis. Hur pass stort inflytande brukarna själva har över huruvida de ska ha boendestöd eller hemtjänst (som kostar) ger cheferna svävande svar på:
– Det är klart att skulle jag få ett alternativ: hemtjänst som jag betalar för eller boendestöd som är gratis… Men det är inte meningen att brukarna ska välja, det är en handläggare som bedömer behovet av insatser, säger Jessica Anglén, enhetschef för boendestöd.
Malin Engström, verksamhetschef för kommunens LSS-och biståndshandläggare, säger att det kan vara så att personer väljer boendestöd före hemtjänst.
– Förmodligen ibland. Men det är behoven som ska styra, vilket en handläggare utreder i dialog med den enskilda.
Hon säger att handläggarna "självklart lyssnar mycket på brukaren", men att de även ska väga in personalens återkoppling om att någon till exempel har mer timmar än den behöver.
– Utifrån det du berättar att boendestödjarna säger så är det förmodligen uppföljningarna som inte riktigt fungerar.
Jessica Anglén är väl medveten om att personalen misstycker till att man även ska utföra hemtjänstsuppgifter och cheferna "hör dagligen" från medarbetarna att brukare har för många timmar, säger hon. Hon betonar dock att personal kan ha olika uppfattning:
– En kan uppleva att någon har för många timmar, medan en annan inte tycker det.
Hon håller inte med om att så många som 90–95 procent skulle ha för många timmar.
– Det låter väldigt mycket, min bild är långt ifrån det.
Vad gör ni ifall ni anser att en brukare har för många timmar?– Oftast kontaktar medarbetaren en handläggare för en diskussion. Sedan brukar ett uppföljningsmöte hållas där vi diskuterar ifall timmarna ska minskas.
Att verksamheten har 24 årsarbetare för mycket beror enligt Jessica Anglén framförallt på ett illafungerande schemasystem. Hon säger att detta nu kommer lösas med ett nytt, automatiskt schema.
– Det är inget nytt att vi suttit med för mycket personal. Antalet brukare förändras väldigt snabbt och vi måste också ha några extra årsarbetare för att kunna verkställa de nya beslut som kommer in. Det gör att vi har mycket spilltid. Med det nya schemasystemet kommer vi kunna få en mycket bättre logistisk.