Här byggs 392 nya lägenheter

Det blir 392 nya hyreslägenheter i Norrköping om några år när nya bostadsområdet Kvarnbacken står klart. Lundbergs hoppas få börja bygga vid årsskiftet så att lägenheterna blir inflyttningsklara 2018-2019.

Foto: Matz Glimhed

Norrköping2015-10-22 21:01

Fastighets AB LE Lundberg lämnar in bygglovsansökan till Norrköpings kommun nästa vecka och det var glada och förväntansfulla byggherrar som presenterade projektet på torsdagen.

– Det här är ett av länets största bostadsprojekt där vi visar att vi verkligen tror på den här regionen, säger Peter Whass, Vd Fastighets AB LE Lundberg. Vi gjorde den första skissen för området för 25 år sedan och nu är det äntligen dags.

Kvarnbacken gränsar mot Kvarngatan och idag syns mest det schaktade område där en marksanering och arkeologiska utgrävningar nyligen har ägt rum. Här planeras för 11 huskroppar där de högsta husen är åtta våningar.

– Husen blir gula mot Industrilandskapet och ska i övrigt gå i färgerna gult och rött och det har förstås varit viktigt att anpassa utseendet på huskropparna så att de stämmer mot omkringliggande område, säger Peter Whass. Vi bygger för framtiden och vill skapa något som vi kan vara stolta över även om 20 år.

Lundbergs har under en tid fört samtal med kommunen om husens exteriörer och stadsarkitekten Karin Milles Beier förklarade att dialogen varit konstruktiv även om man inte varit överens om alla delar i husens slutgiltiga gestaltning.

Det är Skanska som fått ordern värd 564 miljoner kronor och projektet kommer att sysselsätta cirka 100 personer under byggtiden. Projektet kan även leda till nya jobb under byggtiden.

– Vi ser en kraftig tillväxt i östgötaregionen och är glada över att få vara med när Norrköping expanderar, säger Håkan Isfalk, regionchef Skanska. Lägenheterna i Kvarnbacken tror vi blir väldigt fina och Lundbergs har valt att satsa på 2,60 i takhöjd i lägenheterna vilket kommer att ge en exklusiv känsla.

Del två av marksaneringen startar nästa vecka och därefter är Skanska redo för byggstart, så fort bygglovet är klart. Kvarnbacken har fått namn från en kombination av Kvarngatan och att husen ska ligga i en backe och från kommunen ser man mycket positivt på Lundbergs stora satsning.

– Kvarnbacken är en bekräftelse på att stan faktiskt har förvandlats och jag tycker att planeringen visar en ömsint respekt för stans historia, säger Lars Stjernkvist (S), kommunstyrelseordförande. Vi har bostadsbrist och det riskerar att hämma Norrköpings utveckling så det här är ett välkommet tillskott.

Kvarnbacken

Skanska bygger 392 hyreslägenheter åt Fastighets AB LE Lundberg. Lägenheterna är från 1-4 rum och kök och det blir flesta trerummare, 154 stycken. En genomsnittlig trea på cirka 70 kvadratmeter kommer att kosta cirka 9500 kronor i månaden. Det blir elva hus med totalt 25400 kvadratmeter boyta och 200 p-platser i garage. Första inflyttning våren 2018. Projektet kostar Lundbergs totalt cirka 800 miljoner kronor, inklusive mark- och exploateringskostnader.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om