Inbrottstjuvar flydde från Färgargården

Inbrottstjuvar flydde efter att försökt ta sig in på Färgargården under torsdagskvällen.

ARIKIVBILD: Inbrottsförsök på Färgargården.

ARIKIVBILD: Inbrottsförsök på Färgargården.

Foto: Fredrik Jonson

NORRKÖPING2019-05-31 10:50

Ett inbrottsförsök skedde på Färgargården sent under Kristihimmelsfärd-kvällen. Inbrottslarmet gick och väktare åkte till platsen, polisen larmades 22.31

– Vi var på platsen och gjorde förhör med vittnen i området, berättar Monica Bergström, presstalesperson på polisen.

Två eller fler personer ska enligt vittnesuppgifter sprungit från platsen. En hundpatrull deltog i sökandet efter gärningsmännen. Sedvanlig dokumentation upprättades och en anmälan om försök till inbrott upprättades.

– Om det är försök betyder det att inget stulits. Av någon anledning har man sen öppnat upp fallet igen och gör nu under förmiddagen en brottsplatsundersökning.

– Om man har gjort iakttagelser och ännu inte berättat om det så är vi intresserade av att få den informationen. Ring oss på 114 14, säger Monica Bergström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om