En av dem stötte han på när han flyttade in i ett LSS-boende för personer med psykiatriska funktionsnedsättningar.
– Vi kände igen varandra, eftersom vi legat inne på psykiatriska kliniken samtidigt. Då kom jag på att jag hade hennes papper, där det stod vad hon hade för läkemedel. Hon blev lite snopen när jag frågade henne om hon fortfarande hade samma preventivmedel, säger mannen, som fått sekretesstämplade papper med sig hem från psykiatriska kliniken.
– Jag blev chockad. Jag kände mig så jävla kränkt. Det var precis när vi flyttat in. Men jag blev inte irriterad på honom, utan på sjukvården, säger hon.
Hon berättar att hon tidigare haft förtroende för sjukvårdspersonalen, men nu är jättebesviken.
– Jag känner mig otrygg. Tänk om det varit någon annan som fått mina papper som lagt ut uppgifterna på Facebook? Jag har anmält det här. Det får inte mörkläggas.
Juristen Michaela Hecht Gunnarsson på Inspektionen för vård och omsorg, IVO, konstaterar att saken inte är utredd. Men att det är allvarligt om detta har hänt.
– Det är klart att man inte får lämna ut känsliga uppgifter av det här slaget till en annan patient. Om vi får in en anmälan om detta får vi ta ställning till om det ska utredas eller inte, säger hon.
Hon kan inte uttala sig om det enskilda ärendet, men säger att det kan vara ett brott mot både sekretesslagstiftningen och patientsäkerhetslagen. Den drabbade kan anmäla saken till Inspektionen för vård och omsorg, IVO, eller till polisen.
Karin Mossberg är verksamhetschef för psykiatriska kliniken på Vrinnevisjukhuset och när Nt ringer henne har hon aldrig hört talas om att en patient som den 13 september 2014 skrevs ut från psykiatriska kliniken fick med sig läkemedelslistor för sju andra patienter. Av läkemedelslistorna framgår att de bland annat fick preventivmedel, antipsykotiska läkemedel mot bland annat schizofreni samt ångestdämpande och antidepressiva mediciner utskrivna av läkare på psykiatriska kliniken.
– Jag måste höra med dem som arbetade på avdelning 25 då. Det här är helt ny information för mig.
Några dagar senare konstaterar hon att den dåvarande chefen har gått i pension och att det är svårt att få klarhet i vad som hände.
– Vi beklagar. Det är mänskliga faktorn som gjort att det här kunde hända. Nu uppdaterar vi våra rutiner.
Kommer ni inte att göra någon internutredning?
– Om en enskild person gjort en anmälan till IVO får vi titta på det. Men det är svårt att hantera detta, eftersom det är 2,5 år sedan.
Förstår du om enskilda patienter känner att det här minskar deras förtroende för sjukvården?
– Jag kan inte uttala mig om enskilda patienter.