Lurade äldre – därför döms de

De två män, 49 och 40 år, som åtalats för ett 50–tal så kallade barnbarnsbedrägerier mot 85- till 90-åringar i Mellansverige döms till fleråriga fängelsestraff.

Allvarliga konsekvenser. Många av målsägandena har mått oerhört dåligt efter att ha utsatts för bedragarna.

Allvarliga konsekvenser. Många av målsägandena har mått oerhört dåligt efter att ha utsatts för bedragarna.

Foto: Peter Jigerström

Norrköping2017-02-03 16:40

Den äldre av dem, som tidigare är dömd för identiska brott i Sverige och Finland, döms till tre års fängelse för 16 grova bedrägerier och 34 försök till grova bedrägerier. Han ska dessutom avtjäna ytterligare ett år och tre månader i fängelse, eftersom han var villkorligt frigiven när han återföll i brott och den villkorligt medgivna friheten förklaras helt förverkad.

Hans 40-årige kumpan döms till två och ett halvt års fängelse för 16 grova bedrägerier och 29 försök till grova bedrägerier. Han utvisas också ur riket och beläggs med tio års återresandeförbud.

"Det är ju jätteallvarligt"

Domen innebär att tingsrätten går på åklagarnas linje.

– Jag är nöjd med domen och tingsrättens bedömning, säger kammaråklagare Anna Lander.

Hon tycker det är bra och viktigt att de två tilltalade får långa fängelsestraff.

– Det är ju jätteallvarligt att ge sig på åldringar som i viss mån är skyddslösa och har svårt att värja sig. Många målsägande har mått otroligt dåligt av det här. En del har inte vågat svara i telefon och en kvinna har inte vågat sova hemma. Det är ju förskräckligt, säger Anna Lander.

Tillsammans döms de två männen att solidariskt betala sammanlagt drygt 591000 kronor i skadestånd till målsägandena.

– Jag har noterat att målsägandena får kränkningsersättning, vilket inte är helt lätt att få. Därför är jag mycket positiv till tingsrättens bedömning, säger Anna Lander.

Tingsrätten bedömer att målsägandena i 85-90-årsåldern är en grupp som har svårt "att motstå angrepp mot sin person och frid" och därför är berättigade till kränkningsersättning – 7 000 kronor för var och en – för att kompensera de känslor av rädsla, förnedring och skam som bedrägerierna framkallat. Därutöver får de ersättning för de kontanter som de förlorat.

Tingsrätten finner det styrkt att bedrägeribrotten gått till såsom åklagarna beskrivit. 49-åringen har ringt upp målsägandena och presenterat sig som ett barnbarn som behövt låna pengar, oftast 30 000 kronor, till ett bilköp. Han förklarade att lånet behövdes för att uppkopplingen till banken tillfälligt var ur funktion. Men han hade inte själv möjlighet att hämta pengarna, utan skickade ett bud – 40-åringen.

Vill ha ett kortare straff

Rätten anser att telefonanalyserna av de tilltalades telefoner och förhören med målsägandena styrker att männen haft en gemensam brottsplan och att de tillsammans och i samförstånd utfört den åtalade brottsligheten. Brottsligheten bedöms som grov, eftersom den präglats av systematik, förslagenhet och hänsynslöshet då äldre som har svårt att värja sig utnyttjats.

Den huvudåtalade 49-åringens advokat Max Ahlgren säger att hans klient i viss mån är besviken på domen.

– Han borde ha fått ett kortare fängelsestraff, kring 20–24 månader, tycker vi.

De har dock ännu inte bestämt om de ska överklaga domen.

Det har inte heller 40-åringen och hans försvarsadvokat Rikard Backman tagit ställning till.

– Min klient är inte helt nöjd med domen. Han har medgett ett visst agerande, men säger att han hade en bristande insikt om brotten. Men tingsrätten har tydligen gjort en annan bedömning, säger Rikard Rackman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om