Företaget kan få vite efter ombyggnationen

Fastighetsbolaget Hembla Norrköping AB har olovligt byggt om lokaler till lägenheter. Nu kräver kommunen åtgärder.

Här på Källvindsgatan har lokaler byggts om olovligt.

Här på Källvindsgatan har lokaler byggts om olovligt.

Foto: Thomas Möller

Norrköpings kommun2020-02-10 18:00

Förra våren fick byggnads- och miljöskyddsnämnden uppgifter om att fastighetsbolaget Hembla Norrköping AB byggt om kontorslokaler och en samlingslokal till bostäder. Ingen ansökan om lov för ändring av användning hade inkommit eller beviljats. I maj 2019 genomförde handläggare från kommunen ett platsbesök.

– Vi var inte inne i alla lägenheterna men vi kunde konstatera att det bodde människor i några av dem, inte i alla, säger Maria Essy-Ehsing Östblom, bygglovshandläggare.

Fyra av lägenheterna ligger på Källvindsgatan och en femte på Bråbogatan. De varierar i storlek, den minsta är 32 och den största 127 kvadratmeter.

Hembla informerades vid platsbesöket i maj om att de behövde lämna in en ansökan om att få ändra användningsområde för lokalerna. Efter ytterligare påminnelse i september skickade Hembla in en ansökan den 2 oktober 2019. Den var dock inte komplett, det saknades fackmannamässiga ritningar. 

– Det bästa för oss vore om Hembla kom in med fullständiga ritningar så att vi kan göra en bygglovsprövning, det är en tjänst som vi tar betalt för att utföra, säger Maria Sayeler (S), ordförande för byggnads- och miljöskyddsnämnden.

Varför måste man anmäla förändringar?

– Enligt plan- och bygglagen måste man pröva om det är lämpligt men en ny användning. Om det handlar om bostäder tittar man bland annat på brandskyddet.

Kommunen har rätt att ta ut en byggsanktionsavgift för att ingen bygganmälan gjorts. Om mer än fem år förflutit sedan lägenheterna byggdes om, har kommunen istället rätt att kräva ett vite – det gäller för tre av lägenheterna som byggdes om redan 2013. Totala summan som kommunen kräver av Hembla är 169 750 kronor. 

– Men om Hembla inkommer med ritningar eller om de återställer lägenheterna till vad de var innan de blev bostäder, behöver inte ett vite dömas ut, säger Maria Sayeler.

Kan de alltså slippa vite, trots att de gjort fel under så lång tid?

– Ja, om de följer föreläggandet utfaller inte vitesbeloppet.

I tjänsteskrivelsen framgår att kommunen haft svårt att få kontakt med Hembla.

– Det är synd att de inte vill samarbeta. Vi försöker möta våra kunder men när de inte vill ha kontakt försvårar det för oss.

Hemblas kommunikationschef Jonatan Öhman förklarar för oss att brister i internkommunikationen påverkat bolagets agerande i ärendet. Han säger att man påbörjat processen för att "ställa saker tillrätta enligt kommunens anvisningar."

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!