– Vi har just nu en hårt ansträngd välfärd. Då tycker jag att vi på allvar ska diskutera att klassa hela kommunen som utsatt och bara ta emot anvisade flyktingar ett tag framöver, säger hon.
Hennes farhåga är dock att många flyktingar, trots förlorad dagersättning, kommer att välja att bo i de redan utsatta områdena.
– Exempelvis hos släktingar som de tänker ska försörja dem. Då hamnar de i värsta fall i kriminalitet när pengarna inte räcker till.
Mia Sköld (MP) tror även hon att flyktingar kommer att fortsätta bosätta sig med sina släktingar, vänner och landsmän.
– Det är djupt mänskligt och lagändringen riskerar snarare att leda till brottslighet eller att människor skriver sig på andra adresser.
Hon håller dock med om att något måste göras, men tror inte på att klassa hela kommunen som utsatt.
– Det hjälper inte att utlysa no go-zones och lagstifta. Jag tror på helt andra lösningar som att bygga lägenheter som folk faktiskt har råd att bo i.
Darko Mamkovic (SD) tycker det är bra att frågan lyfts.
– Det visar att den positiva bild av invandring som målats upp de senaste 10–15 åren inte håller, säger han.
Däremot är han tveksam till att lagändringen gör någon större skillnad.
– Det här gäller bara asylsökande, som är en ganska liten grupp. Vi måste minska invandringen till Sverige generellt.
Nicklas Lundström (V) säger att de ännu inte har tagit ställning i frågan.