Nya regler för peruker - hårresande prishöjning
I ett slag ökade patienternas kostnader för peruker från 750 kronor om året till minst 5 000 kronor per år. Kostnader som varierar kraftigt från en klinik till en annan.
Det har blivit dyrare för personer som bär peruk av medicinska skäl. Landstinget har ändrat reglerna för bidragen vilket betyder ökade kostnader på tusentals kronor om året för en enskild person.
Foto: Fotograf saknas!
Vid årsskiftet, i samband med att klinikerna övertog kostnadsansvaret från Hjälpmedelscentrum, gjordes reglerna om. Patienterna får nu, precis som för hörapparater, betala merkostnaden utöver det bidrag landstingspolitikerna beslutat om. För peruker är det 2 250 kronor inklusive moms. Barn och ungdomar behöver inte betala en egenavgift på 750 kronor, så för dom är gränsen satt till 3 000 kronor.
Förändringen som innebar att perukkostnaderna blev tusentals kronor dyrare för enskilda har mött protester. Allt beroende på hur många peruker som behövs och hur mycket de behöver sys om till just den personen.
- Det får nästan lite orimliga konsekvenser för den enskilde, det verkar som att det blir väldigt stora kostnader för att ha en dräglig tillvaro, säger Anna-Lena Sörenson (s), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden som i höstas fattade beslut om olika bidragsnivåer inom landstinget.
Redan några månader efter det att de nya reglerna trätt i kraft säger hon att det kan bli aktuellt att höja grundbeloppet. Men först vill hon att politikerna lär sig mer.
- Hur ser behoven ut, vad skulle det kosta och vad får det för konsekvenser för enskilda. Rudimentära kunskaper som vi inte riktigt har i dag.
På vilka grunder togs då besluten om bidragsregler i höstas?
- För det första ville vi ha en likvärdighet, för det såg lite olika ut beroende på den organisation man fanns i. Om det var onkologen eller om det var hudkliniken och det är inte rimligt.
Men medan hudklinikens patienter får ett bidrag på 2 250 kronor per år till sina peruker får cancerpatienterna därutöver ett bidrag med 3 000 kronor till en andra peruk, sammanlagt drygt 5 000 kronor. Bidraget till den andra peruken har kirurgi- och onkologicentrum själva beslutat om.
Inom cancervården har man använt sig av den regel som ger kliniken rätt att ge bidrag för mer än en peruk.
- Det gör mig ännu mer övertygad om att vi måste se över de här reglerna igen, säger Anna-Lena Sörenson.
- Bara för att onkologen har en större budget än hudkliniken ska man inte göra så här. Det är behovet hos patienterna som måste avgöra.
Bidrag ges av medicinska skäl till barn och vuxna som förlorat sitt eget hår. Det är personer som till exempel lider av fläckvis håravfall eller patienter som fått cellgiftsbehandling och tappat håret.
Peruker gjorda av syntetmaterial slits av sol, bad och nötning både mot kläder och sänglinne. Med normalt slitage behöver de flesta personer byta peruk mellan tre, fyra gånger om året för att den fortfarande ska ge ett fräscht intryck.
Peruker av äkta hår har betydligt längre hållbarhet men är å andra sidan mer svårskötta.
Peruker gjorda av syntetmaterial slits av sol, bad och nötning både mot kläder och sänglinne. Med normalt slitage behöver de flesta personer byta peruk mellan tre, fyra gånger om året för att den fortfarande ska ge ett fräscht intryck.
Peruker av äkta hår har betydligt längre hållbarhet men är å andra sidan mer svårskötta.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!