Stora hĂ„l i tandvĂ„rden – 67 000 fĂ€rre besök i lĂ€net

Pandemin gör att tusentals tandvĂ„rdsbesök inte blivit av. Patienterna i Östergötland Ă€r bland de hĂ„rdast drabbade.

NĂ€stan vartannat tandvĂ„rdsbesök har stĂ€llts in i lĂ€net under pandemin. Anna Carin Dahlgren, tandvĂ„rdsdirektör i Region Östergötland, pĂ„pekar att siffrorna speglar statistiken – covid-19 har slagit hĂ„rt mot lĂ€net.

NĂ€stan vartannat tandvĂ„rdsbesök har stĂ€llts in i lĂ€net under pandemin. Anna Carin Dahlgren, tandvĂ„rdsdirektör i Region Östergötland, pĂ„pekar att siffrorna speglar statistiken – covid-19 har slagit hĂ„rt mot lĂ€net.

Foto: Region Östergötland, Mostphotos

Östergötland2020-08-24 08:00

I den statistik som Svenska Dagbladet hĂ€romdagen presenterade, framtagen via FörsĂ€kringskassans uppgifter, Ă€r Östergötland ett av de mest drabbade lĂ€nen. FrĂ„n 16 mars till 9 augusti gjordes 67 000 fĂ€rre tandvĂ„rdsbesök Ă€n förra Ă„ret. Det Ă€r en minskning med 47 procent.

Bara VĂ€rmland och Dalarna visar upp liknande siffror som Östergötland.

Snittet i riket under perioden var 33 procent – och sammanlagt var det över 1,1 miljoner fĂ€rre besök hos tandlĂ€kare, bĂ„de hos FolktandvĂ„rden och privata, under de hĂ€r 21 veckorna. MĂ„nga av besöken stĂ€lldes in under vĂ„ren men om det var patient eller tandlĂ€kare som stĂ€llde in framgĂ„r inte av statistiken.

– Östergötland Ă€r ju ett av de lĂ€n som drabbats hĂ„rdast av covid-19, vi stĂ€ngde ned vĂ„r verksamhet direkt. Vi har 40 procent av alla vuxna och 84 procent av alla unga, det mĂ€rks tydligt i statistiken, sĂ€ger Anna Carin Dahlgren, tandvĂ„rdsdirektör i Region Östergötland.

FolktandvÄrden i lÀnet beslutade redan i början av april att begrÀnsa verksamheten till endast akuta behandlingar och vÄrd. Orsaken var att spara resurser till sjukvÄrden. Nu Àr situationen annorlunda och lÀnets kliniker, totalt ett 40-tal, hÄller pÄ att öppna igen.

– Patienter som har störst behov kan vara trygga, de med störst behov fĂ„r vĂ„rd först, men vi har ocksĂ„ en prioritetsordning som politiken bestĂ€mt. De som Ă€r friska och rĂ€knat med att fĂ„ komma in för vanlig kontroll fĂ„r fortsĂ€tta vĂ€nta ytterligare en tid. Vi har ju fortfarande ingen aning om hur pandemin utvecklas under hösten, sĂ€ger Anna Carin Dahlgren.

Vilka blir konsekvenserna?

– Är alldeles för tidigt att sĂ€ga. Att bli frisk i munnen hĂ€nger ju i första hand ihop med hur man tar hand om sig sjĂ€lv, inte ett tandlĂ€karbesök. De stora sjukdomarna i munnen, karies och tandlossning, har ocksĂ„ ett ganska lĂ„ngsamt förlopp, sĂ€ger Anna Carin Dahlgren.

Regeringen beslutade nyligen att förlÀnga högkostnadsskyddet för personer över 70 Är, de som tillhör en riskgrupp eller nekats vÄrd för att mottagningar varit stÀngda. Den Ärliga ersÀttningsperioden gÀller nu frÄn 1 april till 1 september.

Även de privata tandlĂ€karna har pĂ„verkats men pĂ„ vissa hĂ„ll har det Ă€ndĂ„ fungerat bra.  

– Förutom under mars och april har vĂ„r verksamhet rullat pĂ„ tack vare patienter som inte tillhör riskgrupper, sĂ€ger HĂ„kan Johansson, som tillsammans med Karin AlmĂ©n driver Ekulfkliniken i centrala Norrköping.

Han fortsĂ€tter: 
– MĂ„nga 70-plussare ringer fortfarande Ă„terbud, precis som de ska, men annars Ă€r vĂ€l de stora skillnaderna att skyddsmaterialet tog slut under vĂ„ren och att vi fĂ„tt jobba lite med att fĂ„ tag pĂ„ nytt. I och med restriktionerna har vi haft det glesare i vĂ€ntrummet och inga tidningar framme till dem som vĂ€ntar. Men mycket handlar om sunt förnuft. 

Ekulfkliniken, med sex anstÀllda, har inte behövt skÀra ned pÄ grund av covid-19. Det finns andra i branschen som pandemin slagit hÄrdare mot. I samma fastighet pÄ Drottninggatan Äterfinns företaget Go Dental, ett tandtekniskt laboratorium som bland annat levererar proteser och implantat.

DĂ€r Ă€r samtliga i personalen, fyra tandtekniker, korttidspermitterade. 

– Vi har vĂ€ldigt mĂ„nga 70-plussare bland kunderna sĂ„ en stor del av vĂ„r verksamhet har bara dött. Behovet finns, men vi fĂ„r inte utföra jobbet eftersom de inte fĂ„r besöka tandlĂ€kare om det inte Ă€r akut, sĂ€ger Christin Rolander, en av de anstĂ€llda.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!