"Här jobbar eleverna med alla sinnen"

Ringarums nya uteklassrum är igång med liv och lust. Den här förmiddagen är det de yngsta elevernas tid på arenan. På frågan om de gillar sitt uteklassrum blir det ett samfällt ja.


Röda hus i en idyllisk miljö kännetecknar Ringarums skola och nu finns också uteklassrum här.

Röda hus i en idyllisk miljö kännetecknar Ringarums skola och nu finns också uteklassrum här.

Foto: Fredrik Nygren

Ringarum2023-06-01 12:30

Ringarums skola fick sitt efterlängtade uteklassrum i våras. Spontana kommentarer är att det är skönt och roligt att vara ute och jobba med skoluppgifterna. Inte minst förstås en försommardag som denna.

Här finns det bord och bänkar och även om klassrummet har en öppen frontlinje skyddas det av tak och har även väggar på baksidan. Det blir också lite spring i benen den här dagen eftersom det är en tipspromenad med naturfrågor runt skolområdet.   

undefined
Uteklassrummet i Ringarum blev en härligt luftig skolsal.

Läraren Camilla Ehnström och kollegan Britt Fahlén, som är här med årskurs ett respektive förskoleklass, är glada för uteklassrummet som är en viktig del i en varierad undervisning. En klar fördel är också att ligger så nära skolan och lätt att komma till.

– Här jobbar eleverna med alla sinnen, de får lära sig på flera sätt, det gynnar många att få mera kontakt med naturen, säger Camilla Ehnström. Det väcker nyfikenhet att vilja lära sig mera i riktiga miljöer och samtidigt bra att få röra på sig mer.

undefined
Lärarna Camilla Ehnström och Britt Fahlén är glada för uteklassrummet som varit efterlängtat.
undefined
Den här dagen är det skolans yngsta elever som har lektioner här.

Utomhuspedagogik i sig är dock inget nytt för den här skolan, den har varit i fokus i många år. Föräldrar till dagens elever kan minnas både skolträdgård med odlingar och en speciell skolskog under några år. Men skogen har varit flitigt besökt också senare år.

– Vi brukade gå till skogen för lektioner innan vi fick uteklassrummet, men skogen finns ju kvar för oss ändå att gå till när vi vill, säger Camilla Ehnström.

Ringarums låg- och mellanstadieskola kallas ofta Bullerbyskolan med tanke på liknelsen med just skolan i Bullerbyfilmen, röd med vita knutar och "mitt i byn".Men inte bara vad gäller miljön, utan också till antal elever sett som bara är runt hundra.

undefined
Ringarums skola där äldsta skolhuset är från 1930 kallas ofta Bullerbyskolan och stora likheter finns.

Camilla Ehnström ser en trygghet i att de första skolåren blir här innan eleverna slussas vidare till större enheter.

– Det är lätt att skapa kontakter här och få kompisar. Och det bor många barnfamiljer här som känner varandra och det är också ett stort föräldraengagemang, säger Camilla Ehnström.  

Totalt finns det fyra grundskolor och fem förskolor i kommunal regi inom Valdemarsviks kommun. Hittills är Ringarums skola den enda som har ett uteklassrum. Det är 70 kvadratmeter stort, byggdes i vintras och invigdes i slutet av mars under festliga former.

undefined
Bord och bänkar gör det lätt att jobba i uteklassrummet också.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!