Ägaren om stölden: "Lagret är helt upp och ner"

"Rörmaterial, kopparrör och mässingsdetaljer stals samt en av mina bilar. Allt som går att omsätta i pengar." Det säger Torbjörn Andersson, ägare till Söderköpings Energi och VVS.

"Kontoret och lagret är helt upp och ner. Det kommer säkert att ta en vecka innan jag får ordning på allt." Det säger Torbjörn Andersson, ägare till Söderköpings Energi & VVS AB efter inbrottet.

"Kontoret och lagret är helt upp och ner. Det kommer säkert att ta en vecka innan jag får ordning på allt." Det säger Torbjörn Andersson, ägare till Söderköpings Energi & VVS AB efter inbrottet.

Foto: Elisabet Bergquist

Söderköping2021-04-30 10:00

Natten till torsdagen skedde ett inbrott på företaget i Söderköping. 

– Polisen ringde till mig tidigt på morgonen. Då hade de stannat en av mina bilar i en rutinkontroll och de upptäckte att bilen var stulen. När jag kom ner till företaget var dörrarna uppbrutna, säger Torbjörn Andersson.

– Som jag förstår det hade polisen fått tag på bilen och även de som misstänks för inbrottet.

undefined
"Det är jättemycket jobb att göra. Servicebil till exempel den går inte att ersätta lätt utan den måste fyllas med verktyg och annat." Det säger Torbjörn Andersson, ägare till Söderköpings Energi & VVS AB.

Det var strax innan klockan 04:30 på torsdagen som två bilister stoppades för en rutinkontroll på Slakthusvägen i Norrköping. Den ena bilen tillhörde inte föraren. Det visade sig att bilen var stulen från företaget i Söderköping. Den andra bilen som stoppades vid rutinkontrollen innehöll en större mängd koppar. Båda bilarna beslagtogs för att genomgå en kriminalteknisk undersökning och två personer greps misstänkta för stöld och tillgrepp av fortskaffningsmedel. 

Under torsdagen genomförde polisen en teknisk undersökning även på företaget.

– Kontoret och lagret är helt upp och ner. Det kommer säkert att ta en vecka innan jag får ordning på allt. Sedan saknas ju även en servicebil. Den går inte att ersätta lätt utan den måste fyllas med verktyg och annat. Det är jättemycket jobb att göra, säger Torbjörn Andersson.

undefined
Natten till torsdagen skedde ett inbrott på företaget Söderköpings Energi och VVS.

Under torsdagen var låssmed på plats och lagade företagets dörrar.

– Det är en massa rördelar som är stulna. Just nu vet jag inte riktigt hur mycket. Jag har inte hunnit gå igenom allt, säger Torbjörn Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!