Fibernätet ser ut att få privat ägare

IP-Only/byNet tar över drift och ­utbyggnad av kommunens fibernät. Företaget ägs av riskkapitalbolaget EQT.

Söderköping2015-11-25 02:00

– Detvar viktigt för oss att sluta det här avtalet. Vi klarar inte långsiktigt att driva utvecklingen av nätet, säger kommunalrådet Mattias ­Ravander.

Avtalet innebär att IP-Only­/byNet tar över drifts- och utbyggnadsansvaret fram till 2020. Utbyggnaden sker framför allt i kommunens södra delar och skärgården. Därpå räknar kommunen med att avyttra ägandet av nätet.

– Vi är för små för att klara av att tillgodose kraven som kommer ställas på kapacitet, säger Mattias Ravander.

Kommunalrådet Yvonne Persson är mycket nöjd med att avtalet finns på plats. Men hon är samtidigt noggrann med att påpeka att det är först när kommunfullmäktige tagit beslutet som affären är på plats.

– Det här är bra för företagen och invånarna. Det ­sätter fart på utbyggnaden, säger hon.

Johan-Christer Svensson är regionchef för IP-Only. Han ser bolagets inträde i Söderköping som långsiktigt. Han räknar lite grovt med att det ska finnas runt 3000 möjliga kunder i det geografiska område där företaget ska verka.

– Det känns roligt att kunna komma på plats i Söderköping. Nu är det bara att hoppas att kommunfullmäktige godkänner samverkansavtalet, säger han.

Enligt debåda kommunal­råden är affären en förutsättning för att kommunen ska nå regeringens bredbandsmål för 2020. Det innebär att 90 procent av alla hushåll och företag ska ha tillgång till bredband.

– Vårt mål är att alla ska ha tillgång till servicen. Och vi kommer erbjuda alla samma pris, 19 900 kronor, oavsett var man bor i området vi ska bygga ut, säger Hasse ­Eriksson, utvecklingsansvarig på byNet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om