Nu tvingas deras barn byta skola: "Känner oss svikna"

En röst avgjorde beslutet. Nu ska sex elever skjutsas till Bergaskolan, men föräldrarna ska fortsätta kämpa för att deras barn ska få vara kvar på Mogata skola. "Vi känner oss så svikna. Det känns alldeles tomt inuti", säger Gabriella Dunker Larsson.

"Vi känner oss så svikna. Det känns alldeles tomt inuti", säger Gabriella Dunker Larsson, förälder till en elev i klassen i Mogata som nu flyttas.

"Vi känner oss så svikna. Det känns alldeles tomt inuti", säger Gabriella Dunker Larsson, förälder till en elev i klassen i Mogata som nu flyttas.

Foto: Elisabet Bergquist

Söderköping2023-06-03 05:00

För bara några veckor sedan slog bomben ner för en klass på Mogata skola. Plötsligt fick föräldrarna veta, via kommunens skolapp, att deras barn ska flyttas till Bergaskolan efter sommarlovet.

– Vi trodde inte det var sant. Ingen hade sagt något till oss föräldrar, säger Gabriella Dunker Larsson.

undefined
"Vi känner oss så svikna. Det känns alldeles tomt inuti", säger Gabriella Dunker Larsson, förälder till en elev i klassen i Mogata som nu flyttas.

Tillsammans har föräldrarna protesterat, överklagat beslutet i barn- och utbildningsnämnden och träffat politiker för att få klarhet i varför de tagit detta beslut.

– Vi har frågat efter underlaget som de grundar sitt beslut på. De måste ju ha sett något underlag för att kunna ta ett beslut som påverkar så många familjer, men vi har inte fått se något, säger Gabriella Dunker Larsson.

I torsdags, ett par veckor före sommarlovet fick eleverna i årskurs fem veta att de måste byta skola till hösten. Beslutet togs upp ännu en gång i nämnden. Men den överklagan som föräldrarna lämnat in ansågs ha kommit för sent.

undefined
Föräldrarna har inget emot Bergaskolan men de ville att barnen ska få avsluta på Mogata skola som planerats. "Att byta skolor varje år är inte bra" tycker Gabriella Dunker Larsson, Elin Johansson, Helen Bodo och Mattias Larsson.

– Det är klart att barnen är ledsna. Klassen splittras, de får inte fortsätta gå med sina kompisar och ska komma till något helt nytt så här plötsligt. De har ju hela tiden trott att de skulle gå på Mogata skola till och med årskurs sex, säger Gabriella Dunker Larsson.

Politikerna var inte överens. Alla oppositionspolitiker var emot flytten. Ärendet avslutades med röstning där majoriteten, det vill säga moderaterna, socialdemokraterna och kristdemokraterna, vann med en röst.

– Det här beslutet har tagits i helt fel ordning och med dålig bakgrundsinformation. Jag är förvånad över att den styrande majoriteten inte valde att backa och ta sitt ansvar och göra om beslutet på rätt sätt. Föräldrarna har inte fått besked på rätt sätt och inte heller information om hur de kan överklaga, säger Malin Östh, (V).

undefined
"Jag är förvånad över att den styrande majoriteten inte valde att backa och ta sitt ansvar och göra om beslutet på rätt sätt", säger Malin Östh, (V) i Söderköping.

– Vi politiker måste tänka på vilka vi är till för. Vi ska serva allmänheten och då måste vi ha en tidig dialog med dem som berörs av ett beslut. Det har vi inte haft den här gången. Det blir fel då man gör såhär, tycker Inga-Lill Östlund (L).

Några av föräldrarna har valt att gå vidare till Förvaltningsrätten.

– Det är klart att barnen kommer att börja på Bergaskolan till hösten, det förstår vi och vi har inget emot den skolan. Men vi vänder oss emot att politikerna inte hade gjort en analys enligt barnkonventionen före sitt beslut och sättet de meddelade oss. Därför kommer vi att gå vidare, säger Gabriella Dunker Larsson.

undefined
"Vi har frågat efter underlaget som de grundar sitt beslut på men vi har inte fått se något", säger Gabriella Dunker Larsson.

Att man inte presenterat andra alternativ, som exempelvis att läsa i B-form, årskurs fem och sex tillsammans, upprör föräldrarna. 

– Landsbygdens skolor är inget dragspel där man kan kasta barnen fram och tillbaka. Barn och föräldrar ska kunna känna den tryggheten, säger Ulric Nilsson (C).

Flytten kommer att spara cirka 250 000 kronor för barn- och utbildningsnämnden men öka kostnaderna på grund av skolskjutsar för stadsplaneringsnämnden.

undefined
"Om vi sett att det skulle bli allvarliga negativa konsekvenser så hade vi backat. Vi kan inte gå ut med information innan vi satt ner foten och beslutat i frågorna, vi vill inte väcka oro i onödan", säger Anders Bevemyr, (S) i Söderköping.

Varför backade ni inte när frågan togs upp igen?

– Vi fick en muntlig dragning om farhågorna av tjänstemännen innan första beslutet och de farhågor som sedan kommer upp i barnkonsekvensanalysen ser vi att vi kan väga upp på ett bra sätt. Vi tror att det här är det bästa för barnen, säger Anders Bevemyr (S).

– Om vi sett att det skulle bli allvarliga negativa konsekvenser så hade vi backat. Vi kan inte gå ut med information innan vi satt ner foten och beslutat i frågorna, vi vill inte väcka oro i onödan.

Åk 5 på Mogata skola

Den 27 april beslutade barn- och utbildningsnämnden att årskurs fem på Mogata skola ska flytta och gå på Bergaskolan i ett år. Föräldrar och elever har protesterat men utan framgång. 

I veckan togs ärendet upp igen av politikerna. En oenig nämnd röstade igenom beslutet och majoritetens röst övervägde. Eleverna ska byta skola sista året på mellanstadiet.

Några av föräldrarna kommer att överklaga hanteringen av beslutet till Förvaltningsrätten.

Karta: Söderköping
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!