Jan-Erik tuffar fram genom stadens historia

För sjätte året i rad lotsar Jan-Erik Johansson det gulsvarta Tuffetåget och dess passagerare över de ofta kullerstensbeklädda gatorna.

För de små bjuds det på klubba.

För de små bjuds det på klubba.

Foto: Fotograf saknas!

Söderköping2013-07-25 11:50

Resan är en humorspäckad historielektion och han trivs som fisken i vattnet med sitt sommarjobb.

– Håll i er, här går det undan, ropar Jan-Erik och blåser hårt i en visselpipa innan han sätter sig i loket.

Han är klädd i en ljusblå pikétröja och lockar till skratt redan under sin skämtsamma beskrivning av var nödstoppknapparna sitter. Och Jan-Erik trivs.

– Jag har det bästa arbetet. Att få människor att skratta är det viktigaste för mig, säger han.

Stillastående tåg

För att vara förmiddag är det många som hittat ombord på det hjuldrivna tåget som vanligtvis är mer besökt under eftermiddagarna.

Barnen smaskar glupskt på sina Zoo-klubbor som de fått av Jan-Erik innan tåget lämnade Smultronstället.

Hans förinspelade röst berättar om Söderköpings långa historia.

Tåget åker bland annat förbi Fisketorget, Klockaregården, de gamla kyrkorna och korsar flera av de åtta broarna över Storån. Även Munkbrogatan där stadsbilderna till filmatiseringen av Astrid Lindgrens Madicken ägde rum hinns med.

För några år sedan var ett filmteam från Tyskland på besök i Söderköping och hade precis som Jan-Erik fått tillstånd från kommunen för sin verksamhet. Tågets framfart hindrades och det blev stillastående i över en timme innan situationen löstes.

– Det var tråkigt. Passagerarna fick kliva av och promenera tillbaka. Men det är faktiskt enda gången det riktigt kört ihop sig, säger Jan-Erik och skiner upp igen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om