Klockan stannade vid nattligt inbrott i uraffär

Natten till måndagen utförde någon en smash-and grab-kupp mot Ur och Klocktjänst på Ågatan. Klockan i skyltfönstret stannade i inbrotts-ögonblicket.

Inbrott. Exakt 35 minuter över ett stannade klockan i skyltfönstret på Ur och Klocktjänst i Söderköping, natten till måndagen. – Man behöver inte vara någon Sherlock för att räkna ut att det var då det hände, säger Tobias Särnstedt, butiksägare.

Inbrott. Exakt 35 minuter över ett stannade klockan i skyltfönstret på Ur och Klocktjänst i Söderköping, natten till måndagen. – Man behöver inte vara någon Sherlock för att räkna ut att det var då det hände, säger Tobias Särnstedt, butiksägare.

Foto: Ann-Charlotte Hansson

Söderköping2014-07-11 02:00

Någon har kastat något hårt på rutan, eller slagit in den med något. Järngallret som ska skydda mot inbrott har krökts till på ett ställe. Och det stora uret som hänger i skyltfönstret har tappat batteriet av smällen. Det låg bredvid allt krossat glas i skyltfönstret.

– Då har klockan stannat. Inbrottet måste ha skett exakt då, säger butiksägaren Tobias Särnstedt

Han pekar på urtavlan som visar fem över halv två.

– Det behöver man inte vara någon Sherlock för att räkna ut, säger han och ler trots eländet.

Fyra märkesklockor har stulits från skyltfönstret, det totala värdet på dem är omkring 8 000 kronor.

Han väcktes av telefonen strax efter klockan fyra på måndagsmorgonen. Då ringde polisen som larmats av den väktare passerade butiken och upptäckte inbrottet. Tobias Särnstedt åkte genast dit, morgontrött och besviken.

– Vad är det för en stjärna som gjort det? tänkte jag. De förstår inte konsekvenserna av det hela, säger han och syftar på flera saker.

– Jag fattar inte hur man kan riskera sin framtid för fyra klockor? Att kanske hamna i fängelse för det?

– Att man är så desperat för så lite är otäckt.

För honom som butiksägare innebär inbrottet framför allt en massa merkostnader och extra bestyr, som han gärna skulle vara utan. Självrisken för klockorna borde täcka förlusten av dem, men det är annat som kostar. Ny glasruta måste dit, rutans reklamtext som måste göras om och annat som sammantaget gör att butiksägaren förlorar pengar.

– De hade lika gärna kunna få klockorna, det hade blivit billigare, säger han.

Han är ändå glad att ingen tagit sig in i butiken och förstört ännu mer. Där har han både rörelsedetektor och kamera.

På måndagsförmiddagen är den förstörda rutan tillfälligt ihoptejpad av vaktbolaget. Glasmästaren har just varit där och tagit mått, en ny ruta ska dit innan dagen är slut.

– Det är bäst att få det gjort så snart som möjligt, inbrott skapar oro bland andra här omkring, säger Tobias Särnstedt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om