Nu får Norrköping sitt eget "bubbel"

Anna och Harald von Koch ville testa något nytt – och satsade på ett eget "Söderköpingsbubbel". Nästa steg blir grannkommunen. "Nu bjuder vi även in Norrköping till fest", säger Anna.

Harald och Anna von Koch korkar upp en flaska Norrköpings-"bubbel".

Harald och Anna von Koch korkar upp en flaska Norrköpings-"bubbel".

Foto: Fredrik Nygren

Söderköping2022-09-23 14:00

De började med 380 flaskor i garaget i våras. Någon erfarenhet av vinbranschen hade de inte och de var osäkra på om de skulle gå åt.

Men snart visade det sig att deras "bubbel" – med Söderköpings rådhus på etiketten, avbildat av lokala konstnären Ohla Söderlund – hade träffat rätt.

Ryktet spred sig och beställningarna strömmade in.

– Det har varit helt galet. På riktigt, säger Anna.

– Det blev någon slags hysteri.

undefined
"Sagolika Söderköping" pryds av Söderköpings rådhus, avbildat av Ohla Söderlund.

Anna och Harald fick lägga order efter order hos sin tyska leverantör. Från att ha varit en beställningsvara gav flera östgötska Systembolagetbutiker "Sagolika Söderköping" en egen hylla.

– Det tog slut hela tiden, säger Harald med ett skratt.

– Det var väldigt roligt. Att den blev så uppskattad, säger Anna.

Över 4 000 flaskor har sålts hittills. Det gav makarna modet att lansera även ett Norrköpingsbubbel, med namnet "Njutbara Norrköping".

Denna gång är det David Wilhelsson, Norrköpingskonstnär och tatuerare, som står bakom omslaget.

– Det är ett systervin. Det är lite torrare och kallas "extra dry". Men det är ingen knastertorr cava, säger Anna.

undefined
Vinet är en uppföljare till deras Söderköpingvin, som lanserades inför sommaren.

Även rödvin planeras. Harald är engagerad inom paratennis och spelar själv på elitnivå. Han kände en spansk spelare, med kontakter inom vinvärlden.

Snart hade de hittat sin nya producent: en familjegård i Baskien. Under hösten hoppas de lansera under både Söderköpings- och Norrköpingsetikett.

– Vi valde de två viner som vi tyckte bäst om. Norrköping fick ett av familjens lite kraftigare viner, säger Anna.

– Söderköpingsvinet är lite mer fin och elegant i smaken, på något sätt.

Ola Niklasson – välkänd konstnär i Söderköping – har målat Söderköpingsupplagans etikett, i samma stil som elskåpet som välkomnar besökare längs E22.

undefined
Ola Niklasson står för etiketten på det kommande rödvinet med Söderköpingstema.

Planer finns på att utöka konceptet med stadsviner – och ta sig an nya orter. I dag arbetar Anna på Svensk damtidning och Harald som redovisningsekonom. De skulle gärna hålla på med vin på heltid, samtidigt vill de inte expandera för fort.

– Vi vill växa organiskt, säger Anna.

Deras idé ledde till en ny och parallell karriär för de båda. Rådet till andra med en dröm som de skulle vilja förverkliga är att sluta tveka.

– En del människor går och väntar och väntar med att göra något nytt. Men man vet ingenting om morgondagen. Vi lever här och nu, säger Anna.

– Det är bara att köra, säger Harald och ler.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!