Valnämnden och kommunens säkerhetsansvariga har tillsammans gjort en riskanalys inför höstens val. De har bestämt att Stinsen, som blir den huvudsakliga förtidsröstningslokalen, ska utrustas med säkerhetslarm och att en säkerhetsvakt ska finnas standby.
– Vi har diskuterat olika scenarier kring hot och våld och velat förebygga det. Det är en ren arbetsmiljöfråga, säger Johan Kaljo, säkerhetsansvarig på kommunen.
– Skräckscenariot är ju att en enskild eller organisation har för avsikt att störa själva valprocessen, säger Per Johansson, valnämndens sekreterare.
Båda betonar att risken för att något skulle hända är liten, men att man ändå vill ha "en rimlig beredskap". Eftersom omkring 50 procent av de röstberättigade väntas förtidsrösta kommer strömmen av besökare öka rejält på Stinsen.
– Det är därför vi vidtar åtgärder, säger Kaljo.
En ny tjänst som införs i alla kommuner i år är en ambulerande röstmottagare som kan beställas av personer med funktionshinder.
– Då kommer det två personer och har valkuvert med sig, man får rösta i sin bostad precis som i en röstlokal, säger Per Johansson.
Från månadsskiftet juni/juli kommer kommunen börja lägga upp information om valet och där kommer det också stå hur man ska göra om man önskar beställa en ambulerande röstmottagare.
Per Johansson är också i full färd med att se till att det finns valarbetare på plats när dagen är inne. I nuläget saknas det fem personer, varav en är ordförandeposten i Östra Ryd.
– Där har vi lite bekymmer att hitta någon, men arbetet pågår. Min bedömning är att vi kommer ro det i land på ett bra sätt.