En levande bild har återskapats av hur det kunde se ut förr, då många seglade eller rodde sina skärgårdsökor in genom Valdemarsviken.
Föreningen är en samling entusiaster som inte räds hur mycket jobb som helst för att rusta upp och bevara gamla träbåtar.
- Sköter man bara träbåtar, kan de bli hur gamla som helst, säger ordföranden Jan-Erik Hellman. Det mesta går också att renovera.
Otaliga arbetstimmar har också lagts på upprustning av kajer här i fiskehamnen, där föreningen har avtal med kommunen om att få lägga båtarna. För att få plats för de sju-åtta båtarna fick kajen kläs in med ett trädäck där man kan kliva ner och lättare nå båtarna. Dessutom blev det betydligt snyggare.
- Föreningen har stått för allt arbete och skruv, men byggmaterialet har vi fått hämta ut hos Tryserums Bygg som sponsrar oss, säger Lars Hallqvist i hamnkommittén.
Men det finns många fler båtar som träbåtsföreningen skulle vilja lägga här.
Behöver rustas upp
Och man sneglar lite på området mellan gångbron och Smålandsbron, det vill säga Vammarsmålaån som här har sitt utlopp till Valdemarsviken.
- Men då måste också de kajerna rustas upp och får vi bara kommunens tillåtelse att lägga båtar där så får ju kommunen i gengäld upprustningen gjord gratis, säger Lars Hallqvist.
Men det är än så längre lite av visioner.
Avtalet med kommunen innebär att föreningen får vara beredd att tillfälligt montera ner det som gjorts om det krävs i samband med det stora muddringsarbetet av Valdemarsviken.
125 medlemmar
- Men vi kan inte bara vänta på muddringen, vi måste kunna utveckla fiskehamnen redan nu, säger Lars Hallqvist.
- Projektarbetet för muddringen ska starta i höst men själva muddringen kanske inte kommer igång förrän nästa höst, säger Thomas Örnberg, kommunens tekniska chef. Och vi vet inte ens om det här området berörs av arbetena.
Träbåtsföreningen har 125 medlemmar spridda över länet med tillsammans cirka 100 båtar.