Bra skolmat för de satsade pengarna
Valdemarsviks kommun lägger förhållandevis mycket pengar på skolmaten. Per elev landar det på 5 060 kronor om året.
Priset per portion skolmat är 27 kronor i dagsläget. Kostchefen upplever att eleverna är nöjda med den mat som serveras. - Under den tid som jag har jobbat här har vi gjort enkäter i skolan i omgångar. Resultatet visar genomgående att eleverna är nöjda med maten. Varje dag produceras närmare ettusen portioner mat till kommunens skolor. Kommunen följer riktlinjerna från Livsmedelsverket om bra och nyttig mat enligt bland annat den omtalade "tallriksmodellen". Själva maträtterna har i stort varit desamma under åren, i stället är det tillbehören som har utvecklats. - Råkostbuffén har fått ett större utbud. Man försöker att få barnen att äta mer proteinrika bönor och linser till exempel, och vi försöker ha olika rotfrukter och grönsaksblandningar. Matlagningen planeras efter en så kallad terminsmatsedel. Än så länge har man inte tvingats ändra om bland rätterna på grund av höjda matpriser. En tredjedel råvaror
- Ibland händer det att vi byter ut en huvudkomponent eftersom den har blivit dyrare. Men när man tänker efter så är ju råvarupriset bara en tredjedel av priset för skolmaten, så det gör ju egentligen inte så stor skillnad om man drar ned på matkostnaden, säger Karin Ekström.Vid ett besök i Vammarskolans matsal på Valdemarsviks Folkets Hus träffar vi tre killar som går i klass 6 B. De skedar glatt in en av sina favoriträtter som serveras den här dagen, köttfärsås och pasta. - Maten är god. Favoriten är tunna pannkakor och så köttfärsås förstås, säger de i mun på varandra. - Vi har bara gått tre dagar i Valdemarsvik ännu, men den är bättre här än den var på vår förra skola, säger Albin Andersson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!