Massiv kritik mot fiberföretag

Bönder rasar efter att företaget Open Infra grävt för fiber på deras mark. "Jag kommer plöja sönder slangen i höst för den ligger så grunt", säger Mattias Gustavsson som är bonde på Snällebo gård.

Massiv kritik mot Open Infra

Foto: Niclas Sandberg

Valdemarsvik2024-05-20 05:00

Nyheten i korthet

  • Open Infra, ett fiberföretag, möter kritik från bönder i Tryserum, söder om Valdemarsvik, för att ha utfört undermåligt arbete vid installationen av bredband på deras mark.
  • Bönderna anklagar företaget för dålig återställning av marken, svårigheter att få kontakt med företaget och undermåliga installationsmetoder som påverkar deras jordbruk.
  • Open Infra medger brister i arbetet, och uppger att de har anlitat en ny underentreprenör för att åtgärda problemen.

Vi har pratat med ett tiotal bönder, arrendatorer och markägare runt Tryserum strax söder om Valdemarsvik efter att fiberföretaget Open Infra grävt för att installera bredband i bygden. Kritiken är samstämmig: jobbet är undermåligt utfört, återställningen av marken dålig och det är svårt att få kontakt med företaget för att få svar på frågor. Mattias Gustavsson är en av de drabbade.

– Jag har gått nästan en vecka med egen grävmaskin och lagat på åkern där de grävt. Det går inte att åka med maskinerna över ett dike och slå gräset vi använder till djurfoder som vi ska göra om fjorton dagar. De har inte lagt igen diket efter sig och de har vräkt upp stenar och jord när de grävt, säger Mattias Gustavsson.

Mattias Gustavsson på Snällebo gård Söder om Valdemarsvik har själv lagt tid och pengar på att återställa marken han brukar efter att fiberföretaget Open Infra grävt för att instalera bredband i trakten.
Mattias Gustavsson på Snällebo gård Söder om Valdemarsvik har själv lagt tid och pengar på att återställa marken han brukar efter att fiberföretaget Open Infra grävt för att instalera bredband i trakten.

Företaget har grävt ungefär två kilometer på marken som han brukar. Han berättar att han själv lagat söndergrävda dräneringar, en avgrävd slang till djurens vatten och ett dike i en grusväg som inte återställts.

Mattias Gustavsson har själv återställt marken på sina åkrar. Totalt har företaget Open Infra grävt ungefär två kilometer på marken han brukar.
Mattias Gustavsson har själv återställt marken på sina åkrar. Totalt har företaget Open Infra grävt ungefär två kilometer på marken han brukar.

– De hade bara skrapat i snö i diket så när jag kom med bilen blev jag hängandes med framhjulen och fick gå och hämta traktorn för att komma loss. Det är helt otroligt!

På ett ställe har entreprenören bara lagt ner slangen i ett befintligt dike och fyllt på med jord, något som hindrar vattnet och får det att svämma ut på åkrarna om det fylls. En taktik som använts på åtminstone en till av gårdarna i området enligt lantbrukarna NT pratat med.

– Så när vi rensade diket så det skulle fungera igen gick slangen av så det får de laga. Men det spelar ingen roll för slangen ligger bitvis så grunt på åkern så jag kommer plöja av den. Det kommer aldrig fungera. Jag kommer plöja som vanligt, det kan inte vara mitt ansvar att den ligger grunt.

Mattias Gustavsson och Jan-Erik Andersson konstaterar att mycket gått fel när Open Infra grävt för fiber på deras marker. Ett av de mindre problem är att slangar lämnats kvar i hagar.
Mattias Gustavsson och Jan-Erik Andersson konstaterar att mycket gått fel när Open Infra grävt för fiber på deras marker. Ett av de mindre problem är att slangar lämnats kvar i hagar.

Flera av lantbrukarna som NT pratar med vittnar om att det är svårt att få kontakt med Open Infra. Göran Karlsson är mjölkbonde på Stjärnebergs gård. Han berättar att de diken Open Infra lämnat efter sig stått öppna i fem månader på hans åkrar och nu väntar tiden då vallen ska skördas.

– Jag har varit i kontakt med deras kundtjänst men det är bedrövligt. De kan inte svara för vad deras underentreprenörer gjort. Det var det besked jag fick. Jag hotade med att ösa igen diket på deras bekostnad om de inte fixar det nu. Jag har skickat bilder till dem och jag fick ett ärendenummer men de har inte hört av sig efter det. Det är under all kritik att de inte sköter det bättre.

Dikena som Open Infra grävt på Göran Karlssons gård Stjärneberg har stått öppna i fem månader.
Dikena som Open Infra grävt på Göran Karlssons gård Stjärneberg har stått öppna i fem månader.

NT har försökt att nå Open Infra för en telefonintervju om kritiken kring deras arbeten runt Tryserum, men företaget avböjer och svarar skriftligt via mejl. De skriver att de inte har varit nöjda med den tidigare underentreprenörens arbete och anlitat en ny som de säger i dagsläget arbetar med återställning från norr till söder i kommunen.

Hur kontrollerar ni kunskapens hos era underleverantörer?

"Våra underleverantörer har utbildning i Robust Fiber men ibland behöver vi eller vår underleverantör ta in extrapersonal eller annat bolag, i de flesta fall kan de sin sak men här har det visat sig att det fanns brister", skriver Emma Berg, kommunikatör på Open Infra.

Enligt flera bönder vi har pratat med ligger slangen till fibern så grunt på åkermarken att den kommer kunna köras av när det är dags att plöja i höst.
Enligt flera bönder vi har pratat med ligger slangen till fibern så grunt på åkermarken att den kommer kunna köras av när det är dags att plöja i höst.

Hon skriver att företaget är medvetet om fiberledningens placering i diken och att det åtgärdas nu. Vidare skriver hon att fibern i södra Valdemarsvik planeras att driftsättas från och med mitten på juni.

Mattias Gustavsson på Snällebo gård tror det blir svårt vid hans gård.

– Jag kommer plöja sönder slangen i höst för den ligger så grunt, säger han.

Jan-Erik Andersson och Mattias Gustavsson visar att företaget lämnat dikena, där fibern ska ligga, öppna.
Jan-Erik Andersson och Mattias Gustavsson visar att företaget lämnat dikena, där fibern ska ligga, öppna.
Karta: Tryserum
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!