Det finns en hel del förstagångsväljare i Valdemarsvik som får rösta i höstens val. Det som gäller för riksdagsvalet är att man ska ha fyllt 18 den dagen valet sker samt vara svensk medborgare och bott eller bor i Sverige. I kommun- och landstingsvalen ska man vara folkbokförd i aktuell kommun och fyllt 18.
Vi frågade några förstagångsväljare i Valdemarsviks kommun hur de tänker om valet och hur kriget i Ryssland påverkat deras syn på samhällsfrågor och demokrati.
Ludwig Johnsson är 19 och är bestämd med att han tänker rösta i höst.
– Ja, det ska jag. Jag har bestämt mig för vilket parti det blir också, förklarar Ludwig.
Hur har du informerat dig om var partierna står i olika frågor?
– Vi hade partierna på besök i skolan och så har jag följt med lite vad som sägs på sociala medier.
Har kriget i Ukraina påverkat din syn på politik?
– Ja, det har det lite grand, man trodde ju inte att det skulle kunna hända så nära oss och så. Sedan har det ju pratats mycket om NATO och EU också så det funderar man en del på, säger Ludwig.
Ebba Karlsson, Valdemarsvik, sommarjobbar på Turistbyrån. Hon är fortfarande 17 men fyller 18 innan valdagen.
– Jag har funderat och tror att jag kommer att gå och rösta. Jag har inte bestämt mig helt på vad än men det lutar åt ett visst håll, förklarar hon.
Hur har du informerat dig om var partierna står i olika frågor?
– Jag har faktiskt kollat en del på Youtube vad de olika partierna tycker, säger Ebba Karlsson.
Har kriget i Ukraina påverkat din syn på politik?
– Det är klart att man har börjat fundera mer på vem som styr landet och vad de står för. Ja, man har tänkt mer på det här med demokrati överhuvudtaget.
Emilia Mobäck är också hon 17 i någon månad till. Även hon har bestämt sig redan nu för att lägga sin valsedel den 11 september.
– Jag tycker man ska vara med och påverka när man har chansen, säger Emilia som fortfarande funderar på vilket parti det ska bli.
– Jag har inte bestämt mig helt, jag velar mellan två.
Hur har du informerat dig om var partierna står i olika frågor?
– Vi har gått igenom en del i skolan och så har jag tittat på partiernas hemsidor.
Har kriget i Ukraina påverkat din syn på politik?
– Det har gjort mig mer intresserad av omvärlden. Det händer ju så nära oss och här i Europa, säger Emilia Mobäck.