"Matcherna vill ingen missa"

30 grader varmt. Den 14:e årgången av Nils Liedholm Cup invigdes i tryckande hetta.

Jesper Filipsson har bråda dagar.

Jesper Filipsson har bråda dagar.

Foto: Rikard W Larsson

Valdemarsvik2018-06-28 21:30

Emilia Almén och Selma Eriksson, två av spelarna i Waldemarsviks IF:s F15-16-lag, gissar att det blir en ansträngande fotbollsturnering.

– Stor plan, ingen skugga och tuffa matcher. Det kommer att bli jobbigt i värmen, men vi ska ha kul, berättar Selma.

Men de yttre omständigheterna till trots; inramningarna runt den populära fotbollscupen är värt ett eget kapitel.

– Matcherna vill ingen missa. Sammanhållningen och gemenskapen är jättebra. Att äta, träna och spela matcher svetsar ihop oss, säger Emilia.

Jesper Filipsson, ordförande i Nils Liedholm Cup, hade som vanligt inga problem att få in 40 lag.

– Vi hade dessutom tio lag på kö som ville in. Cupen är omtyckt. En stor fördel är den fina anläggningen och närheten till mat, bad och andra aktiviteter. Bussar kör lagen från Grännäs till boendena i Valdemarsvik. Idag är vi cirka 200 ideellt arbetande "gulianer" som ser till att cupen går att genomföra. Till nästa års turnering säger jag inte nej till ytterligare ett 50-tal medarbetare. Det finns arbetsuppgifter till alla under turneringen.

Lars Beckman, ordförande i styrgruppen för Fairtrade City, sa några väl valda ord under invigningen. Mimmi Trysberg, konferencier, drog några historia återblickar, berättade om fotbollspelaren Nils Liedholm och lyfte fram turneringens betydelse för Waldemarsviks IF.

Nils Liedholm Cup samlar ungefär 800 fotbollspelare mellan 13 och 16 år fördelade över 24 pojklag och 16 flicklag. Ett italienskt pojklag deltar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!