Det har skett en hel del runt Vammarskolan under året. Det som var en sliten skolgård med en äldre grusplan, dålig asfalt och få roliga redskap har nu fått ett ordentligt ansiktslyft. Det var i alla fall tydligt i fredags när vi besökte platsen – alltså innan snöfallet. En ny motorik- och hinderbana, konstgräsplan med mera står nu klart, dessutom är det omasfalterat i området.
Vi frågar några elever som passar på att testa motorikbanan vad de tycker. "Jättefint", säger en och en annan av dem menar att det är "svinkul, nu finns det något att göra på rasterna". Det här visar sig också på konstgräsplanen där ett gäng kickar boll, planen är numera flitigt använd.
Det är kommunens gatu- och fastighetsavdelning som står bakom den här uppfräschningen som kostar två miljoner.
– De här åtgärderna kom in i investeringsbudget för 2022, det var enligt skolan främst mellanstadieeleverna som inte hade så mycket att göra på rasterna, säger Mikael Jonsson, teknisk chef i Valdemarsviks kommun som tillägger att konstgräsplanen är av den miljövänliga sorten.
– Det är inte granulater av gummi i den utan sand.
Projektledaren på gata och fastighet, Peter Tauberman, menar att det blir som en ny skolgård.
– Förutom de här jobben har vi planterat tre lindar så att det ska bli mer skugga på skolgården och bytt ut några oxlar som var döda. Vi ska också montera en rink runt en landhockeyplan framöver och så blir det ett staket runt konstgräsplanen.
Både landhockeyplanen och konstgräsplanen kan användas av allmänheten utanför skoltid.
– Ja, det går utmärkt. Det är bara roligt att se att de kommer till användning, säger Peter Tauberman.