Ny sjömack bland investeringarna i budgetförslaget

I budgetförslaget från S och C ingår en ny sjömack i Valdemarsviks hamn som ska kunna vara i bruk redan nästa säsong.

Den nuvarande sjömacken i gästhamnen har inte kunnat användas under hela säsongen på grund av att den inte uppfyllde kraven. Nu planeras för en ny tankstation från kommunalt håll.

Den nuvarande sjömacken i gästhamnen har inte kunnat användas under hela säsongen på grund av att den inte uppfyllde kraven. Nu planeras för en ny tankstation från kommunalt håll.

Foto: Louise Åsenheim

Valdemarsvik2020-10-14 17:45

Under sommaren har den tankstation i gästhamnen som drivs av ICA Fyren inte kunnat användas eftersom den inte uppfyllt kraven.

I budgetförslaget för 2021 till 2023 som presenterats av S samt C finns två nya investeringar varav den ena just handlar om en tankstation i Valdemarsviks hamn som ska kunna vara i bruk redan till nästa säsong.

– Det alternativ vi tänkt är en containermack som liknar den som finns i Gryt, berättar Jenny Elander Ek.

– Inledningsvis har vi tänkt att den ska vara på samma ställe som den gamla men lösningen vi tittat på är flyttbar. Vi vill att det ska hända ganska mycket i hamnen de kommande åren så då är det bra att ha en portabel lösning.

Det är inte ett självklart kommunalt uppdrag att driva en sjömack.

– Vi har frågat närings- och föreningsliv om det är någon som skulle kunna tänka sig att driva en sådan och inte fått napp men ser att det är viktigt för handeln i Valdemarsvik att det finns en sjömack, säger Jenny Elander Ek och Mattias Geving tillägger att det handlar om kommunal mark:

– Det kommer kalkylmässigt att kosta upp till 500 000 kronor i kommunala insatser.

Den andra investeringen handlar om att tillföra medel för att utveckla entrémiljöerna i de tre tätorterna.

– Det kan handla om ytbeläggningar, förskönande insatser och skyltning. Det första intrycket är viktigt, säger Mattias Geving.

Investeringarna för de kommande tre åren uppgår sammanlagt till 240 miljoner kronor och av dessa är 85 miljoner avsatta till Ringgårdenprojektet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!