Ulf Eklöf köper tjänster av LO

Eklöfs Fastighets AB, tillhörande Ulf Eklöf, delägare i Stadium, har lagt ut fastighetsbolagets kundtjänst till LO ServiceCenter i Valdemarsvik.

Ulf Eklöf

Ulf Eklöf

Foto: Strand Mikael

Valdemarsvik2012-01-27 14:09

Avtalet handlar om så
kallad first line support, vilket bland annat innebär att samtliga telefonsamtal till det Norrköpingsbaserade fastighetsbolaget kommer att plockas upp av telefonister i Valdemarsvik.

- Det är inte bara en renodlad växeltjänst. Vi kommer också att ta emot felanmälningar, administrativa frågor samt en del
annat, förklarar Malin Moen, vd för LO ServiceCenter.

836 lägenheter
Fastighetsbolaget kan
i dag räkna in 836 lägenheter, och dess marknadsansvarige Peter Lindmark uppger att bolaget inte har ambitionen att bygga upp ett eget kundtjänstkontor, som de större fastighetsbolagen.

- Vi eftersträvar en liten och effektiv organisation. Och när det gäller att lägga ut kundtjänstjobbet, så handlar det givetvis även om ekonomi. Det
blir betydligt billigare att låta någon annan sköta jobbet än att vi ska ha
anställda. Tidigare anlitade vi ett annat bolag
för den här typen av tjänster.

Vill utveckla sin service
Merparten av de kunder som LO ServiceCenter betjänar är fackliga organisationer, folkhögskolor samt förbundsägda fastighetsbolag. Malin Moen menar att det finns en potential när det gäller just fastighetsbolag.

- Vår förhoppning är att kunna utveckla fastighetsadministrationen, exempelvis med hyresaviaviseringar och leverantörsreskontra, säger Malin
Moen.

Något som kanske kan gå i lås om man tolkar Peter Lindmarks uttalande:

- Det här är det första steget. Fungerar samarbetet bra så är det möjligt att vi utökar kundtjänsten med aviseringar och kontraktshantering, säger han.

Inga nya arbetstillfällen
LO ServiceCenter, som ägs av LO Media AB, servar
i dag 90-talet kunder med varierande uppgifter inom lönehantering, ekonomi, telefoni och fastighetshantering.

Det senaste tillskottet skapar dock inga nya arbetstillfällen.

- Det här faller inom ramen för vår nuvarande
kapacitet, säger Malin Moen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om