Här är det nya styret i kommunen

Trion Socialdemokraterna, Centern och Vänsterpartiet bildar politisk majoritet den kommande mandatperioden.

Ted Starkås (S), Jenny Elander Ek (C) och Jonas Andersson (V) bildar politisk majoritet i Valdemarsvik.

Ted Starkås (S), Jenny Elander Ek (C) och Jonas Andersson (V) bildar politisk majoritet i Valdemarsvik.

Foto: Rikard W Larsson

Valdemarsvik2018-12-12 17:56

Det var samling i Folkets hus B-sal vid lunchtid på onsdagen sedan Valdemarsviks kommun kallat till presskonferens angående det politiska läget inför fullmäktige på måndag.

Ted Starkås (S), kommunalråd:

– Det har varit långa förhandlingar och bra diskussioner innan vi kom fram till ett gemensamt program. Alla parter verkar nöjda med avtalet och en förändring kan vara bra. Det finns en stabil och trygg grund.

Han gläds åt stödet för det kommande vårdcentrumet på Vammarhöjden, utbyggnaden och utvecklingen av vård- och omsorgsboendet där samt planerna på förbättrad medborgarservice.

– Nybyggarpartiet var länge med i diskussionerna med valet föll senare på Vänsterpartiet, ett parti vi står ganska nära både lokalt och på riksplanet. Det räckte med tre partier för att få majoritet.

Jenny Elander Ek (C) ser i och med överenskommelse en tryggad framtid för äldreboendena i Gryt och Gusum, nya satsningar på bredband, näringslivet och planerad skolbuss till Tryserums friskola.

– Vi har varit tydliga med att Centern har velat ha förändringar och lite nytt i den nya politiska majoritetens konstellation. Jag tror att de övriga partierna inom Alliansen har förståelse för hur det nu har blivit.

Jonas Andersson (V):

– Vi är det lilla partiet i processen men har trots allt fått gehör för många av våra tankar. Medborgarna i kommunen kommer att både se och känna igen Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.

Han vill lyfta miljöfrågorna ytterligare i Valdemarsviks kommun:

– Vänsterpartiet vill bland annat se bättre kollektivtrafik i centralorten och att kommunen ur ett medarbetarperspektiv jobbar på att utveckla sig i rollen som arbetsgivare.

Oppositionsrådet Anna Nilsson (M) har svårt att dölja sin frustration efter onsdagens besked:

– Vi är besvikna och ledsna över att Centerpartiet har lämnat Alliansen för att bli ett stödparti åt S och V. Det var inte väljarnas vilja att S skulle fortsätta att styra i Valdemarsvik.

Fotnot: Ted Starkås (S) föreslås bli ny ordförande i kommunstyrelsen på 80 procent, medan Jenny Elander Ek (C) blir kommunalråd på 60 procent. Jonas Andersson (V) förväntas bli vice ordförande i barn- och utbildningsutskottet där Jenny Elander Ek är ordförande.

Bakgrund

Ett politiskt samarbete mellan Socialdemokraterna (tio mandat), Centerpartiet (sex) och Vänsterpartiet (två) ger totalt 18 av 35 mandat i Valdemarsviks kommunfullmäktige inför årets sista sammanträde på måndag.

Skärgårdskommunen var fram till i onsdags en av få i landet som fortfarande inte hade fått ordning på den styrande politiska majoriteten efter valet i början av september.

Under hösten har Alliansen bland annat sökt samarbete med Landsbygdspartiet Oberoende och Nybyggarpartiet utan att få gehör.

Enligt uppgifter har Socialdemokraterna och Centern i Valdemarsvik diskuterat ett politiskt samarbete sedan slutet av oktober månad sedan Alliansen misslyckats med att få egen majoritet för ett Alliansstyre.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!