"Randigt är roligt" är mantrat som IK Sleipner stoltserar med. Men när man tänker kring norrköpingsgängets senaste säsonger så har det snarare varit tvärtom. Efter att ha trillat ner till trean inför fjolårets säsong stämplade man ut som ett bottenlag – bara två poäng ner till kvalplats 2019. Självfallet en missräkning för ett lag som för bara fyra år sen huserade i division 1.
Under vintern och vidare in på våren har Robert Axelsson (tränaren) tappat flera tongivande spelare men också förstärkt rätt rejält. Lämnat klubben har lagets två främsta målskyttar från säsongen i fjol i Bylent Halili och Daniel Källsholm gjort – men samtidigt ersatts av tungt artilleri i form av Esat Jashari och Gentrit Citaku för att nämna några. Kvar finns sedan tidigare trotjänare som Calle Appelquist, Johan Andersson m.fl.
Tränaren Robert Axelsson om...
Målsättning inför säsongen:
– Vi vill få till en stabilitet i föreningen som saknats under en period. I vår målsättning pratar vi inte överhuvudtaget om placeringar men sen kommer vi i Sleipner förstås aldrig vara nöjda med att spela i division 3.
Viktigaste spelaren:
– Det finns flera men jag vill lyfta fram Edvard Setterberg. Självklart för sina målvaktsegenskaper men minst lika mycket i hur han är som person och människa. Ett föredöme för alla i vår trupp.
Vem som får sitt stora genombrott i år:
– Det ska bli jättespännande att följa Aleksandar Azizovic. Det finns otroligt mycket fotboll i den pojken.
Placering i fjol: Slutade 8:a i division 3 Nordöstra Götaland med 30 poäng. Bara två poäng före Tranås på negativ kvalplats.
Profilen tippar: De har stärkt laget oerhört mycket. Nyförvärven har rutin men det gäller att få ihop det. Och då skulle jag säga att deras bästa nyförvärv är ledarstaben med Robert Axelsson, Mikael Lindskog och Mikael Cupan. Det är verkligen en trio som kan synka ihop det här laget på kort tid. Men de har inte fått till det under försäsongen så jag vågar inte tippa dem högre än på en tredjeplats. De kommer inte att kriga om seriesegern, förutspår vår expertkommentator Josef Massi.
Spelare in: Esat Jashari, Gentrit Citaku, Edvard Setterberg (Assyriska), Daniel Malmström Arneson (Malmslätt), Alexander Radesjö (Smedby), Amel Komina (Vimmerby), Jona Roos (Saltängen), Srdian Sotra, Hussein Al-Thalimi (IFK Norrköping Akademi), Usman Akbalic (egen produkt).
Spelare ut: Bylent Halili (Torstorp), Aleksander Azizovic (Smedby), Ignatius Malki (Derik), Jonathan Erlandsson, Laith Etawi, Dimitrios Goga, Mohammed Abdulmajeed, Daniel Källsholm, Magnus Skarp, Hayden Wayes, Michael Shepler (oklart).