Nytt kontrakt för Borgia som vann sista matchen

Borgia blir kvar i division I.Det är klart efter 5–2 (0–1) mot Katrineholm.

Bandy, Norrköping2015-02-26 02:00

Starten på andra halvlek gav Borgia välbehövlig energi. Första fem vände man under­läge 0–1 till ledning 2–1.

– Vi skapade lägen och möjligheter i första och kände väl att det bara var att köra på, sa Borgias tränare Roger ”Gubben” Carlsson.

Innan matchen ockuperade Katrineholm platsen ovanför strecket med en poäng mer än Borgia. Efter andra halvlek var tabelläget det omvända.

– Vi har spelat bra sista matcherna men inte nått hela vägen fram. Vi har varit­ överens om att vi skulle ha fyra poäng från de två sista­ matcherna. I dag fick vi mycket positivt med oss och utdelning i form av mål. Perfekt att få vinna lite på slutet, tyckte ”Gubben”.

Borgia rusade upp till 5–1 innan Katrineholm tröst­målade på slutet. Simon Westerdahl i mål och Ludvig Carlsson stod ut lite i en bra laginsats.

Nu ska säsongen summeras och framtiden diskuteras. Klart är att Borgia kommer tappa Simon Westerdahl till studier i USA och August ­Johansson som börjar Bandy­gymnasiet i Nässjö. Eventuellt kan även Erik Karlsson och Ludvig Carlsson vara på väg bort och tränare ”Gubben” Carlsson sitter på ut­gående kontrakt.

– Vi får se vad som händer, sa han.

Målen: Robert Johansson 2, Patric Geiborg 2 och Gustaf Gardell.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!