Klart: Guarden har skrivit på

Tim Schüberg var länge ensam i delfintruppen. Sen rasslade det till och Anes Zekovic är femte man att bli klar för Dolphins. "Jag vill visa mer av vad jag kan", säger Zekovic.

Anes Zekovic är klar för en ny säsong i Dolphins.

Anes Zekovic är klar för en ny säsong i Dolphins.

Foto: Johny Daagh

Basket2019-07-15 10:54

För en vecka sen innehöll dolphinstruppen blott två spelare. Tim Schüberg var snabb med att skriva nytt kontrakt i våras och han följdes upp av centern Jonathan Eriksson förra helgen.

Men under förra veckan fick duon sällskap i flertal när inte mindre än tre nya spelare blev klara för Norrköpingslaget. Hampus Åhlin, LaDarien Griffin och nu också Anes Zekovic som skrivit på ett nytt ettårsavtal med klubben.

– Det känns bra och det ska bli kul att se vad vi kan åstadkomma här i Norrköping, säger 23-årige Zekovic som varit jagad av flera klubbar i Sverige.

Varför blir det Dolphins?

– Jag har haft positiva samtal med Mikko (Riipinen) och David (Bergström). Det har varit viktigt för mig att känna att jag kommer få en större roll med mer ansvar både på och utanför planen. Det kommer säkert bli mycket mer speltid.

Vad tror du om laget kommande säsong?

– Svårt att säga. Jag hoppas givetvis att vi ska kunna slåss med de bästa. Jag vill alltid vinna så det måste vara målet, säger Zekovic.

Nye coachen Mikko Riipinen är glad över att allt är klart med Zekovic som snittade 4.8 poäng i fjol i Basketligan men som framför allt var en viktig pjäs i defensiven.

– Anes kommer bli en viktig pusselbit i det nya lagbygget. Han är en duktig spelare, en bra person och har ambitionen att utvecklas ännu mer. Möjligheten att utvecklas hos oss kommer vara väldigt bra och han kommer behöva ta större ansvar på många sätt den här säsongen. Men jag är väldigt trygg i att ge honom det ansvaret, kommenterar han påskriften på klubbens hemsida.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!