Comeback av Almqvist i storsegern

Sylvia bjöd på fotbollspropaganda och Pontus Almqvist blev målskytt i comebacken. "Det är jättekul att vara med i det här gänget", sa IFK-lånet.

Niklas Söderberg och Pontus Almqvist firade när skadade Antonios Bahdke hade gjort 3–1.

Niklas Söderberg och Pontus Almqvist firade när skadade Antonios Bahdke hade gjort 3–1.

Foto: Johny Daagh

Fotboll2019-05-30 20:06

SE ÄVEN: TV: Se hela Sylvia–Sandviken i repris

0–1 efter första halvlek, trots bra Sylviaspel, men sen small det till. Fyra riktigt snygga mål av fyra olika spelare innebar en solklar 4–1-seger mot trean Sandviken i norrettan.

– Vi var totalt överlägsna i andra halvlek, summerade tränaren Kim Hellberg när han kom ut från omklädningsrummet.

Det gick inte att anmärka på den analysen. Det ena målet var snyggare än det andra när Felix Bengtsson, Niklas Söderberg, Antonios Bahdke och Pontus Almqvist lirkade in bollarna.

Bahke, som nickade in 3–1 precis vid stolpen, blev dock skadad i samma sekvens och missade firandet ovanför honom.

– Jag vet inte vad som hände men jag slog i rumpan, berättade han och skrattade efteråt.

För IFK-lånet Almqvist, som kom in sista 20 minuterna, var det en skön återkomst efter två månaders lårskada.

– Det är det här man har längtat efter, att vara på planen och bara köra på. Man uppskattar det nu också och det är bara att hålla i. Det var kul att göra mål också. Jag fick en perfekt passning, beskrev han om när han rundade den förre Hammarbymålvakten Tim Markström.

Vad säger du om matchen?

– Det går bra för Sylvia, det är kul. Det här var ändå ett topplag så det var fett nice. Det är många offensiva spelare här så det gäller att ta chansen också.

Dealen är att du ska vara i Sylvia vårsäsongen ut till att börja med?

– Ja. Sen får vi se om jag får chansen i IFK eller hur det blir, sa Almqvist.

Sylvias effektiva champagnefotboll är svårt att värja sig mot och tränare Hellberg fick ut nära max mot Sandviken.

– De accepterade att vi hade bollen och jag tror vi hade den under hela matchen också. Det är bland det sjukaste jag har sett och det var ett par fantastiska fotbollsmål. Om någon inte vill se den här fotbollen så vet jag inte vad man gillar. Våra äldsta spelare var födda 1997 och vår snittålder var under 20 år. Det hittar man inte någonstans, konstaterade Hellberg.

Matchfakta

Sylvia–Sandviken 4–1 (0–1)

Division 1 norra

Målen: 0–1 (32) Leo Englund, 1–1 (50) Felix Bengtsson, 2–1 (59) Niklas Söderberg, 3–1 (73) Antonios Bahdke, 4–1 (84) Pontus Almqvist.

Varning, Sylvia: Manasse Kusu. Sandviken: Leo Englund. Domare: Ozan Camlibel. Publik: 100.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!