Före detta IFK-mittfältarna blev mästare i Grekland

Efter 4–0 hemma mot Volos är AEK Aten – med IFK-bekantingarna Alexander Fransson och Niclas Eliasson – grekiska mästare.

Alexander Fransson och Niclas Eliasson.

Alexander Fransson och Niclas Eliasson.

Foto: Montage: Bildbyrån

Fotboll2023-05-15 14:20

För Norrköpingssonen Fransson, fostrad i Lindö FF, är det här tredje landet han blir mästare i efter Sverige (IFK 2015) och Schweiz (två gånger med Basel).

Han har dock haft svårt att få speltid under sina två säsonger i Aten och totalt har det bara blivit tre ligamatcher.

Kontraktet går ut den 30 juni och en återkomst till IFK är inte alls omöjligt för 29-åringen.

– Vi är självklart intresserade av ”Alle” nu i sommar. Vi vet om hans situation i Grekland och att han har det ganska tufft där. Så det är klart att vi har kontakt med honom, sa IFK:s sportchef Tony Martinsson till Fotbollskanalen för tre veckor sedan.

Niclas Eliasson, som spelade i IFK 2016 och 2017, har gjort 26 matcher och sju assist för AEK Aten den här säsongen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!