Uppgifterna som talar för att Dagerstål stannar i IFK

Filip Dagerståls IFK-framtid efter 30 juni är osäker. Nu uppger Fotbollskanalen att Rysslands-lånen är på väg att förlängas. "Bra, såklart, för oss om så är fallet", säger Tony Martinsson.

Tony Martinsson håller samtalet levande med både Filip Dagerstål och Pontus Almqvist.

Tony Martinsson håller samtalet levande med både Filip Dagerstål och Pontus Almqvist.

Foto: Bildbyrån

Fotboll2022-06-12 17:09

I samband med att IFK började träna igen så betonade Rikard Norling vikten av att behålla Filip Dagerstål.

– Jag skulle säga att Filip är en av de bästa mittbackarna i serien, sa IFK-tränaren och var tydlig med att 25-åringen kommer ersättas om sista matchen blir mot Mjällby i den allsvenska återstarten, 26 juni.

När hemvändarna – Dagerstål, Sead Haksabanovic, Jordan Larsson och Armin Gigovic – frös sina ryska kontrakt och landade i Sverige var det temporärt. 

Ju närmare vi kommit sista utlåningsdatum så har frågan vad som sker från 1 juli intensifierats.

Under söndagen avslöjade Fotbollskanalen att det lutar åt att berörda spelare kommer kunna spela för andra klubbar fram till sommaren 2023.

– Det verkar som att det förmodligen blir en förlängning av samma princip som tidigare. Det vill säga att spelarna får dispens att fram till 30 juni nästa år skriva på för andra klubbar tillfälligt. Vi har meddelat våra spelare att det är det troligaste scenariot, säger Magnus Erlingmark, generalsekreterare i svenska Spelarföreningen, till sajten.

Sporten var i kontakt med Tony Martinsson om de nya uppgifterna.

– Jag läste artikeln. Bra, såklart, för oss om så är fallet. Men det har inte gått ut någon information till klubbarna från vare sig SEF eller "Svenskan". Det bör komma ett besked som vi kan förhålla oss till nu, säger IFK-sportchefen.

Förutom att det kan öppna för att Filip Dagerståls IFK-sejour förlängs så ger det en ökad chans att säkra upp Pontus Almqvist som valde att spela för Utrecht och har befunnit sig i Norrköping efter att säsongen i Nederländerna tog slut.

– Vi har träffats, det är klart att det är en spelare som vi vill ha men det är inte så enkelt. Det är mycket annat som spelar in, menar Martinsson.

Du ser ingen fara i att det blir för många korttidslån?

– Det är något som man helst vill undvika, men i de här fallen (Dagerstål och Almqvist, eventuellt) så är det grabbar som kommer från IFK. Det är annorlunda. 

Kalle Holmberg och Norrbys Viktor Bergh är två spelare som kopplats samman med en flytt till IFK. 

En spelare som inte är aktuell är Gudmundur Thórarinsson som är klubblös efter att ha lämnat Ålborg.

– Nej, vi har inte pratat, säger "Tonna" om islänningen med ett förflutet i IFK.

Theo Rask kommer, enligt Martinsson, återvända på lån till Västerås SK där mittbacken spelat sex matcher från start i superettan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!