2006 lämnade Peter Nyberg Kungsängen, där han jobbade som vd under knappt 20 år, för äventyret i Östergötland.
I början av nästa år tar han ett nytt steg i karriären, när han blir vd för svensk golfs absoluta pärla i Bro Hof. 36-hålsanläggningen norr om Stockholm liknar ingen annan i Sverige.
– Allt har sin tid. Jag fick uppdraget att bygga, starta upp och driva banan vid Mauritzberg. Vi är där nu och redo för nästa steg, men det får bli utan mig, säger Peter.
Spännande utmaning
Han ser fram mot sin nästa utmaning.
– Jag vill ta tag i något nytt och något svårt. Jag gillar det, säger Peter.
Han har följt Bro Hof på nära håll genom åren.
– Jag träffade ägaren Björn Örås över en lunch, när jag jobbade på Kungsängen. Han presenterade sina idéer och planer för marken. Jag tvivlade mycket då, men allt blev precis så som han pratade om första gången. Jag ville ha lite koll på konkurrenten och var där och tittade säkert en gång i veckan och såg hur allt växte fram.
Nu blir du vd där?
– Det är otroligt spännande. Bro Hof satte en ny standard med sitt moderna bygge och tankar.
Vad är målet?
– Bro Hof ska bli Sveriges bästa medlemsklubb. Vi har en bra kvalité i grunden och ska bygga på det, säger Peter snabbt.
Bro Hof är inte längre värd för Nordea Masters, men den kommer tillbaka 2016. Peter har tidigare arbetat med fyra Scandinavian Masters (1998, 2000, 2002 och 2005) på Kungsängen.
– Att jobba med tävlingar är det roliga, säger Peter.
– Det känns rätt perfekt att vänta på Masters några år nu. Det är bra att inte tävlingen bara går här längre.
Fokus på medlemmarna
Björn Örås och Peter Nyberg kom överens under den gångna helgen.
– Vi får, med Peter vid rodret, en erfaren och bra ledare. Valet ger också goda förutsättningar för att utveckla det, som styrelsen beslutat i form av att etablera Bro Hof som Sveriges absolut bästa medlemsklubb, säger styrelseordföranden och ägaren Björn Örås.
– Hans arbete blir att säkerställa en långsiktigt stabil utveckling av klubben genom fokus på medlemmars intresse.
Hjärtat på Vikbolandet
Peter Nyberg börjar sitt nya jobb den 1 februari 2014.
Vem ersätter dig?
– Vi är i slutfasen på den jakten. Vi ska dela upp jobbet på två, säger Per.
Tro dock inte att han lämnar Mauritzberg och Vikbolandet för gott.
– Det har varit en intressant resa att vara med hela vägen. Mauritzberg har blivit ett alternativ för golfare på resa. Det känns bra.
– Jag har kvar mitt hus och kommer åka hit så ofta det går. Mitt hjärta finns här. Det är mitt lilla andningshål, säger Peter Nyberg.