41-årige hallägaren från Norrköpings SK blir äldsta SM-spelaren i elitklassen i Vasahallen, Stockholm, 21-23 januari.
- Jag vill ju inte bli sämre än förra året, säger Peter.
Då blev det stopp mot andrarankade Christian Drakenberg.
Själv rankas Peter som 36:a i Sverige. Men han har betydligt högre ambitioner.
- Jag utvecklas fortfarande, både tekniskt och styrkemässigt. Jag har aldrig spelat så mycket som nu.
Hans sena formtopp är smått sensationell eftersom han hade ett uppehåll på fem år när han inte satsade alls.
- Jo, jag är jätteöverraskad att det går så här bra, säger Peter som också kom till åttondelsfinal i veteran-VM förra året.
I SM spelar även Daniel Linder och Johan Lindberg.
Genrep mot Thun
I morgon får han ett fint genrep inför SM. Då spelas en omgång av division I norra i Norrköpings squashcenter.
Peters möte med förre toppspelaren Jimmy Thun i Teknova blir intressant.
Norrköping ligger trea från slutet och kämpar för att hänga kvar i serien. Teknova, Spånga och Stockholm I står för motståndet. Tränaren Bengt-Göran Hörkén har tagit ut det här laget: Peter, Daniel Linder, Fredrik Malm och Jörgen Detterman.
Världsspelare i Norrköping
Det är en intensiv squashperiod nu. Efter seriespelet och SM väntar Swedish Open i Linköping. Där spelar Peter i sidotävlingen Swedish Cup.
2-3 februari kommer åtta världsspelare till Norrköping för att kämpa om platser i glasbanan i Swedish Open.
- Då sänks plåten fem centimeter så spelet går ännu fortare. Då får man se hur squash går till, säger Peter Blomqvist.