Mycket av Norrköpings kommuns program under Almedalsveckan handlar om Ostlänken och den stora satsning på bostäder som den ska innebära. Investerare ska få upp ögonen för Norrköping.
– Det är mycket bostäder som gäller just nu, men även till exempel vård och omsorg deltar i arrangemang under veckan, berättar Louise Flygt, kommunikationsdirektör på Norrköpings kommun.
Läs mer: "Viktigt inte låta terrorister styra"
Jobbar med rubriker
Med upp emot 4 000 olika programpunkter planerade är det inte det enklaste att få en publik till just sina.
– Det handlar mycket om att förbereda sig. Det mesta av arbetet gör man på förhand, säger Louise Flygt och fortsätter.
– Vi har även jobbat mycket med våra rubriker. "En orgie i kommunalrådslycka" är till exempel en titel som sticker ut lite när man läser programmet över seminarier.
Flerårig insats
Jilda Sürüp är projektledare med inriktning på nyanlända elever i kommunen. Hon finns på plats för att bland annat presentera kompetensutvecklingen SoL, en flerårig insats för alla förskolor och skolor i Norrköpings kommun som handlar om språk och lärande.
– Jag ser fram emot att få lista det arbete som genomförs i kommunen. Det är ganska unikt då det riktar sig på att utbilda skolchefer, förskolechefer och rektorer och därefter pedagoger. Det har visat sig ge bättre resultat när skolledarna har det här med sig också.