Söndagseftermiddagen den 30 mars sker mordet vid tennisbanorna intill Åbackarna – ett av Norrköpings mest populära promenadstråk. Några dagar senare häktas en 15-årig pojke som erkänner den helt oprovocerade attacken.
– Jag förstår att det påverkar ett samhälle. I synnerhet när man inte vet förklaringen till varför det har skett, som när man inte ser någon uppenbar koppling till kriminalitet, säger Martin Riegnell, chefsöverläkare vid rättspsykiatriska undersökningsenheten i Göteborg.
Det är en del av Rättsmedicinalverket som utreder om personer som begått allvarliga brott har en allvarlig psykisk störning.
Vad kan ligga bakom att en ung pojke begår ett grovt våldsdåd? Martin Riegnell kan inte uttala sig om det här specifika fallet, men säger:
– Gärningen är väldigt påtagligt gränsöverskridande. Det klart att man frågar sig vad personen kan ha för form av psykiatrisk problematik. Om det förekommer droger eller annat som gör att man går så långt över gränsen, säger Martin Riegnell.
15-åringen som nu misstänks för mordet ska genomgå en stor rättspsykiatrisk undersökning. Den undersökningen görs av Rättsmedicinalverket i Stockholm.
Det finns enligt Martin Riegnell flera tänkbara förklaringar till varför en person kan bli våldsbenägen: psykiatrisk problematik, droganvändning eller en kombination av de båda.
Andra möjliga förklaringar till mord, som det vid Åbackarna i Norrköping, är till exempel ett rån som spårat ur eller en kraftig överreaktion på någon form av upplevd provokation eller tillsägelse som gärningsmannen haft svårt att ta till sig.
Martin Riegnell är noggrann med att återkomma till att vi pratar i generella termer kring den här typen av gärningsmän och våldsdåd.
– Våra utredningar är noggranna och de beskriver ganska väl personens bakgrund och då finns det ofta faktorer som varit ogynnsamma. Det kan vara bristfälliga uppväxtförhållanden, psykisk ohälsa, missbruk eller en utvecklad kriminalitet.
Är det ovanligt att unga begår den här typen av våldsdåd?
– Ja, det är det fortfarande, tack och lov. Men även om jag inte har några siffror är min upplevelse att det blivit vanligare, säger han.
Martin Riegnell nämner unga som på beställning utför mord inom den organiserade brottsligheten. Det talas också om att man på nätet hetsar varandra till att begå våldsdåd.
– Det är återigen väldigt spekulativt – men det är också en tänkbar förklaring till att ett sådant här dåd sker.
Vi har tagit del av innehållet som pojken delat på sina sociala medier. Det rör sig om våldsamma bilder och nazistisk propaganda.
– Om det finns en våldsfascination är det ytterligare en tänkbar faktor. Det kanske finns extrema åsikter som kan vara av politisk eller religiös natur. Men även det föreställer jag mig är förhållandevis ovanligt i så låg ålder.
– Man kan oroa sig för att det finns väldigt mycket material tillgängligt via nätet. Det finns personer som isolerar sig och har internet som sitt enda utbyte med andra människor: man sitter framför datorn i sin ensamhet och på något sätt bidrar det till att gränser flyttas för vad som är möjligt att göra.
I Norrköping ställer sig många nu frågan till hur en 15-åring kan mörda en person som han troligen inte kände.
– Det är en förfärlig händelse. Förutom att det nu sker en brottsutredning kan det finnas andra, som skola eller socialtjänst, som kan behöva titta på hur man arbetar. Vi behöver jobba på väldigt många olika plan för att förhindra att sådant här sker och förebygga det.
Finns det några tecken hos barn som föräldrar och skola bör vara vaksamma på?
– Några exempel är tilltagande isolering, ökad skolfrånvaro, sjunkande skolresultat, personlighetsförändring med labilt humör och raseriutbrott. Om man ser det bör man först och främst kommunicera med varandra. Men det kan bli aktuellt att involvera socialtjänsten eller ungdomspsykiatrin, beroende på hur problematiken ser ut, säger Martin Riegnell.
Ska man behöva vara rädd för att bli attackerad?
– Nej, det ska man inte behöva vara. Risken är trots allt liten för de allra flesta personer som inte rör sig i kriminella miljöer. Men den är ju aldrig noll och det har den ju heller aldrig varit. Naturligtvis är det så att hemska saker sker och ibland får vi aldrig någon fullständig förklaring till varför, säger Martin Riegnell.