De vittnar om problemen hos IFK

IFK Norrköping har aldrig varit så välmående som idag. Klubben är ett allsvenskt topplag, förädlar talanger och har god ekonomi. Men under ytan gror missnöjet med ledningen och många i personalen har lämnat sina tjänster.

Östgötaportens plan fotad från ovan.

Östgötaportens plan fotad från ovan.

Foto: Thomas Möller. Montage: NT

Norrköping2018-09-05 20:00

FOTNOT: Denna artikel har klandats av PON, Pressens opinionsnämnd.

IFK Norrköping är en av Sveriges mest anrika fotbollsklubbar och ett av regionens starkaste varumärken, som lyftes ytterligare av SM-guldet 2015 under Janne Anderssons ledning. Klubben har efter det hållit sig kvar i toppen av allsvenskan och har två år i rad presenterat starka bokslut.

På ytan är det alltså en välmående klubb, men samtidigt slutar många sina tjänster i föreningen och dess tre bolag – Aktiebolaget Norrköpings Idrottspark, Parken Event & Arena AB och IFK Performance Center AB – som sköter bland annat försäljning, marknadsföring, restaurang och gym.

LÄS MER: Han lägger ansvaret på IFK:s styrelse

"Han är ingen bra ledare"

Vi har pratat med tolv personer som har lämnat IFK, trots att deras hjärtan finns hos klubben. Flera av dem som har slutat är kritiska till arbetsmiljön och till hur koncernchefen David Bergström har utövat sitt ledarskap när han lett de senaste årens omorganisation.

"Han är ingen bra ledare, utan är väldigt hård. Det gör att det blir lågt i tak och precis tyst. Alla tassar på tå. Arbetsglädjen försvinner", säger en person som har arbetat länge för IFK Norrköping.

Medarbetaren säger att David Bergström är kompetent i många avseenden, men att han inte borde ha något personalansvar.

"Han kan bli helt svart i synen om någon har en annan åsikt. Han drar sig inte för att skälla ut folk offentligt, utan verkar gilla att göra det. Han ska inte ha med folk att göra. Han förnedrar och misstänkliggör människor".

En annan tidigare anställd, som har lämnat en central tjänst i IFK, berättar att David Bergström ständigt påpekade hur mycket hen kostade klubben och ifrågasatte vad hen gjorde för nytta alls.

"Jag tycker inte att man ska se på medarbetare som en ekonomisk belastning, men känner att det ofta är hans ingång. Han är extremt konfliktorienterad och aggressiv. Följden är att man blir ledsen, arg, besviken och känner sig kränkt."

Nyckelpersoner har lämnat IFK

De tidigare anställda säger att IFK:s ordförande Peter Hunt och styrelsen i över 1,5 år har vetat om att många anställda har farit illa på grund av David Bergström och att dessa har varit på väg att säga upp sig. De är besvikna på att varken Peter Hunt eller styrelsen har agerat tidigare, trots att ledningen tidigare har sett till att klubbdirektörer snabbt har fått sluta när det har kommit fram kritik.

Sedan januari 2017 har, enligt Peter Hunt, cirka 15 personer – bortsett från fotbollsspelare och ledare – lämnat sina fasta anställningar. Dessutom har omkring ett tiotal personer, som haft vikariat och provanställningar, slutat.

Flera av dem hade nyckelpositioner i verksamheten, som ekonomichefen, verksamhetschefen för Parken Event & Arena och den säkerhetsansvariga. De lämnade alla sina jobb under våren 2017.

Uppsägningarna har fortsatt och flera centrala tjänster står vakanta: Bland annat medie- och kommunikationsansvarig, marknads- och försäljningschef och verksamhetschef för gymmet.

De tolv tidigare anställda som vi har pratat med vill vara anonyma, eftersom de har stor respekt för de kollegor som jobbar kvar. De går själva också fortfarande på matcherna och vill klubbens bästa. Samtidigt anser de att problemen måste komma fram för att de inte ska växa sig så stora att det slår tillbaka mot föreningen.

De tolv slutade av olika orsaker, men majoriteten av dem säger att avhoppen beror på David Bergström, som tidigare arbetade bland annat som vd i Peter Hunts bolag Style Station Garden i Växjö, innan han rekryterades som koncernchef till IFK Norrköping i november 2016.

"Det är nästan mobbning"

En tidigare mångårig medarbetare på IFK säger att David Bergström har samma attityd som ledningen har haft under de senaste åren gentemot personalen.

"Han går på som en ångvält. Det existerar inget arbetsmiljöarbete som det ska finnas, enligt lag, och personalpolitiken är under all kritik. Jag stod ut länge och älskade mitt jobb, men kom till ett vägskäl då jag inte kunde vara kvar längre."

Flera andra tidigare anställda är kritiska till att ledningen varken gjorde någon anmälan till Arbetsmiljöverket eller till polisen när Eva Åberg, som tidigare var säkerhetsansvarig, fick ta emot dödshot.

"Det är nästan mobbning att inte anmäla så allvarliga hot", säger en tidigare anställd.

Mikael Bernhardsson, sektionschef på Arbetsmiljöverket i Linköping, är kritisk till att hotet inte har anmälts.

– Allvarliga olyckor och tillbud ska alltid anmälas till oss. Vd har alltid arbetsmiljöansvaret, om det inte delegerats. Alla arbetsplatser ska också ha en plan för hot och våld, säger han.

Fackförbundet Unionen har medlemmar som arbetar för IFK Norrköping, men det finns varken någon klubb eller något arbetsmiljöombud på arbetsplatsen. Fackförbundet känner till att det har funnits brister i arbetsmiljön där.

– Jag har träffat David Bergström och pratat om arbetsmiljön. Han insåg att det var ett stort arbete och skulle överväga att koppla på en konsult eller anställa någon för att se till att de får till ett systematiskt arbetsmiljöarbete, säger Lena Sundbom, ombudsman på Unionen i Linköping.

Johan Brolin på Svenska ledargruppen har gjort en kartläggning av arbetsmiljön på IFK Norrköping och säger att David Bergström har varit drivande i arbetet med arbetsmiljön.

– Nu utreds risker, det finns nödvändiga skydd vid olika arbetsplatser och det finns en skyddskommitté, säger han.

LÄS MER: Peter Hunt försvarar kritiserade chefen

"Som att gå tillbaka till 1930-talet"

Trots arbetsmiljöarbetet vittnar de tidigare anställda om att de har fått utstå vredesutbrott från David Bergströms sida. Det har exempelvis handlat om att personalen har velat ta ut kompensationsledigt efter att ha jobbat många timmar i sträck, vilket är vanligt eftersom matcher ofta spelas på helger och att arbetsdagarna då kan vara 15 timmar långa.

Ledningens linje är att kompensationsledigt ska tas ut i anslutning till övertidsarbetet, men flera vittnar om att det oftast är omöjligt eftersom de har arbetsuppgifter som måste utföras. När de senare försöker spara övertiden och ta ut en sammanhängande ledighet får de nej.

En person som tidigare satt på en chefsposition hade 300 timmars övertid innestående när hen slutade. En arbetsinsats som hen aldrig fick någon ersättning för.

"Jag jobbade inte övertid för min egen skull, utan jag gjorde det för att det var nödvändigt för verksamheten.

Två personer berättar att de och flera andra anställda blev vittnen till när en medarbetare blev utskälld av tre chefer. Utskällningen skedde i ett rum intill kontorslandskapet, men alla utanför rummet hörde vad som sades.

"Det känns som att gå tillbaka till 1930-talet när tre personer går på en inför en hel arbetsgrupp. Jag sade då till min chef att jag inte tyckte det var okej. Det var jag och en till som sade ifrån. Efteråt blev hela personalgruppen inkallad till ett möte och då fick vi två som sagt ifrån en tillrättavisning av David Bergström."

Enligt tidigare anställda är den dåliga arbetsmiljön och höga personalomsättningen i IFK Norrköping känd bland sponsorer och företag som klubben samarbetar med.

"Partners/sponsorer varav många i beslutsfattande ställning börjar tröttna på att inte hitta långsiktiga partnerskap med en och samma kontaktperson utan blir tvingade att ständigt och jämt börja om", skriver en före detta anställd i mejl till oss.

LÄS MER: Därför granskar vi arbetsmiljön hos IFK

Korta stunder på posten

De tidigare anställda säger också att de många bytena av klubbdirektör och marknadschef har lett till problem. Sedan Krister Eriksson i slutet av 2013 fick sparken har ingen suttit på posten mer än 1,5 år. David Bergström har dock varit kvar något längre som koncernchef, men den 8 augusti ändrades hans roll. Han lämnade föreningen och ska i fortsättningen vara vd i bolagen.

Flera som har lämnat IFK anser att de många chefsbytena har lett till att de anställda inte får det stöd de skulle behöva.

"När man jobbar för IFK Norrköping är man utsatt, eftersom många utifrån har åsikter om allting och inte drar sig för att kritisera verksamheten. Därför behöver man stöd och uppmuntran från styrelsen och chefen, men istället landar kritiken alltid hos personalen. Ledningen tar inget eget ansvar."

Flera anställda menar att styrelsen i åratal har offrat personalvården och arbetsmiljön. De undrar bland annat varför det inte finns någon personalavdelning.

"Vad är de ute efter när de så uppenbart inte värdesatt personalen och verksamhetens välmående under så pass lång tid. Är de bekväma med att låta det fortsätta så? Vinner de själva något på att låta det bero eller är de bara rädda för att ifrågasätta Hunt och Bergström?", säger en tidigare anställd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!